KPH pisze do Palikota: "Ciota" obraża nie tylko homoseksualistów. To mowa nienawiści

Kampania Przeciw Homofobii jednoznacznie sprzeciwia się językowi Pana wypowiedzi o Ministrze Sprawiedliwości Jarosławie Gowinie - pisze w liście do Janusza Palikota Agata Chaber, prezes zarządu KPH. Zaapelowali do Janusza Palikota, by przemyślał swoje słowa

Wczoraj Janusz Palikot napisał na Twitterze: " Gowin zachowuje się jak katolicka ciota ". I dalej: To, że biskup gwałci dziecko, nie ma znaczenia, dopóki nikt się o tym nie dowie". Słowa te spotkały się z ostrą repliką innych twitterowiczów.

Dziś w sprawie wypowiedziała się Kampania Przeciw Homofobii , która zwraca uwagę, że to homofobiczna mowa nienawiści. Określenie "ciota" jest uznawane przez 80 proc. Polaków (wg CBOS) za określenie obraźliwe. I jest drugą po "pedale" inwektywą, która jest stosowana w stosunku do osób homoseksualnych. - Używanie słowa "ciota", aby zdyskredytować oponenta politycznego, nie może być rozpatrywane w oderwaniu od jego homofobicznego kontekstu i znaczenia - pisze w liście otwartym do Palikota Agata Chaber. - Publiczne używanie słów potocznie określających osoby homoseksualne w celu obrażenia kogokolwiek bezwzględnie kłóci się z wartościami tolerancji i szacunku dla tej grupy społecznej - dodaje.

W liście czytamy jeszcze: "Wypowiedź Pana Przewodniczącego jest kolejnym dowodem na to, iż nowelizacja Kodeksu karnego jest konieczna i że problem homofobicznej mowy nienawiści jest problemem szerszym, który może dotknąć osoby o różnych orientacjach, nie tylko homoseksualnej. Tym samym Kampania Przeciw Homofobii apeluje do Pana o przemyślenie swojej wypowiedzi i ustosunkowanie się do powyższego stanowiska".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM