Bp Pieronek: Kościół jest gotowy na likwidację Funduszu Kościelnego

Likwidacja Funduszu Kościelnego nie jest zamachem na Kościół. Jest do tego gotowy - zapewnia w Radiu ZET bp Tadeusz Pieronek. Wierzy też, że wierni będą hojnie wspierać Kościół odpisem od podatku.
Zobacz wideo

W rozmowie z Moniką Olejnik bp Tadeusz Pieronek komentuje ostatnie zapowiedzi nt. likwidacji Funduszu Kościelnego. - Likwidacja Funduszu Kościelnego nie jest zamachem na Kościół, bo przed wielu laty ta sprawa była przedmiotem dyskusji - zapewnia bp Tadeusz Pieronek. - Strona kościelna jest do tego gotowa, więc po co ją oskarżać o to, że stoi murem za Funduszem? W czyją stronę to jest ukłon? Tego nie rozumiem - pyta.

Rząd chce likwidacji Funduszu, co ma przynieść oszczędności budżetowi. W zamian proponuje odpis 0,3 proc. podatku, który wierni mogliby przekazać swojemu Kościołowi lub związkowi wyznaniowemu.

Jednak - jak zauważa bp Pieronek - zakończenie działalności Funduszu nie będzie proste. - To jest sprawa pięćdziesięcioletnich zaległości państwa wobec Kościoła, raz przez zabranie mienia, a potem przez korzystanie z niego, prawie sześćdziesięcioletni usus fructus . Nie można tego tak sobie odciąć i już nie mieć na sumieniu - twierdzi.

Biskup nie martwi się, że wierni nie dadzą wystarczającej ilości pieniędzy, by Kościół mógł się utrzymać. - Uważam, że polskie społeczeństwo jest rozsądne, i nie obawiam się o to, że Kościół nie miałby z czego żyć - zapewnia.

Praca do 67. roku życia? Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę [TABELA]>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM