Seremet: Ekshumacje 96 ofiar są niezasadne

PRZEGLĄD PRASY. Sugestie pojawiające się w niektórych mediach o konieczności ekshumacji wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej są niezasadne, mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prokurator generalny Andrzej Seremet.

Według niego materiały, jakie otrzymaliśmy od strony rosyjskiej, wykazywały pewne braki i nieścisłości, nie można ich było przyjąć jako w pełni rzetelnych. Prokuratorzy zdecydowali więc o trzech ekshumacjach, żeby rozwiać wątpliwości. Na pewno nie ma potrzeby dokonywania takich ponownych badań wszystkich ciał.

Zapytany, dlaczego nie pozwolono, by przy ponownych sekcjach ofiar był obecny światowej sławy patolog prof. Michael Baden, rozmówca "Rz" odpowiedział, że decyzję podjęli prokuratorzy prowadzący śledztwo. Dodał, że nie chce podważać kompetencji prof. Badena, ale są pewne wymogi związane z tym, kto może być biegłym.

Na pytanie, ile jeszcze potrwa śledztwo smoleńskie, prokurator generalny odparł, że zależy to od tego, w jakim czasie strona rosyjska przekaże nam całość oczekiwanej dokumentacji.

Pełny tekst wywiadu na http://www.rp.pl/

"Jesteśmy tu już 2 lata, ponieważ..." - "obrońcy krzyża" dla Gazeta.pl [WIDEO]

DOSTĘP PREMIUM