Legenda izraelskich tajnych służb: "Terroryści są już w Polsce. Euro to dobry cel"

- Uważam, że terroryści są już w Polsce od jakiegoś czasu. Sprawdzają lokalizacje, zajmują się logistyką, planowaniem. Euro 2012 to dla nich potencjalny cel - zdradza w rozmowie z TVP Info były oficer izraelskich służb specjalnych Juval Aviv. Jego zdaniem na naszą niekorzyść mogą przemawiać też informacje o istnieniu tajnych więzień CIA w Polsce.

W specjalnym wywiadzie dla TVP Info Aviv ostrzega, że Polska może być realnym celem dla terrorystów. - Niedługo zostanie ogłoszone, że USA miały w Polsce przynajmniej jedną tajną bazę, gdzie torturowały jeńców z Iraku, Pakistanu i Afganistanu. Po raz pierwszy Polska może stać się krajem, któremu będą się przyglądać terroryści. Oczywiście, macie dla nich dodatkową okazję. To jest Euro 2012 - zwraca uwagę Juval Aviv.

Były oficer Mossadu uważa, że terroryści są już w Polsce od jakiegoś czasu. - Sprawdzają lokalizacje, zajmują się logistyką, planowaniem. I uważam, że tym razem mogą uderzyć w transport masowy: pociągi czy autobusy, a także w dworce czy hotele, czyli miejsca, gdzie gromadzą się ludzie. Tam łatwo jest zaparkować ciężarówkę z materiałem wybuchowym czy dokonać zamachu samobójczego. To jest coś, czego Polska nie doznała. Dlatego ludzie nie zdają sobie sprawy i nie są na to przygotowani - mówi były agent wywiadu.

Polski ekspert tego samego zdania

Juval Aviv to legenda izraelskich tajnych służb. To on dowodził operacją "Gniew Boga", której celem było zlikwidowanie palestyńskich terrorystów odpowiedzialnych za masakrę żydowskich sportowców podczas igrzysk w Monachium w 1972 r.

Podobnie wypowiadał się w marcu dla TOK FM specjalista od globalnego terroryzmu prof. Ryszard Machnikowski z Uniwersytetu Łódzkiego. - Po kolejnej odsłonie afery z tajnym więzieniem CIA w Polsce zagrożenie atakiem terrorystycznym znacznie wzrosło. Tymczasem Polska ma wadliwy system ochrony antyterrorystycznej, w przypadku ataku z powietrza wojsko polskie nie ma prawa zestrzelić samolotu - mówił.

Jego zdaniem podczas Euro 2012 możemy się spodziewać wszystkiego: - Terroryzm ewoluuje, więc nie wiadomo, jakie tym razem mógłby przyjąć formy. Wszyscy teraz najbardziej obawiają się działań jednostek takich jak Breivik czy właśnie Mohhamed Merah, ale może być też próba "przemycenia" do Polski kilku terrorystów.

Zobacz więcej w TVP Info >>>

Chcieli wesprzeć Palestyńczyków. Izrael anulował bilety, część zatrzymał [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM