Ustalenia komisji: na stacji w Babach nie działał semafor

Komisja badająca zeszłotygodniowy incydent na stacji w Babach ustaliła, że tamtejszy semafor miał usterkę - podaje Radio RMF FM. Maszynista zatrzymał w zeszłą środę pociąg, gdyż zauważył nieprawidłowe działanie sygnalizacji kolejowej.

Pod raportem nie chcą się podpisać członkowie komisji z PKP Polskich Linii Kolejowych. Spółka ta jest właścicielem urządzeń sygnalizacyjnych. Jeśli raport nie zostanie zatwierdzony, sprawą zajmie się Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych.

Według zarządcy torów nawet niesprawny semafor nie powodował zagrożenia. Maszynista i tak był zobowiązany zmniejszyć prędkość.

Zobacz wideo

Zatrzymał pociąg na kilka godzin

W zeszłą środę maszynista pociągu jadącego trasą Warszawa - Katowice zatrzymał pociąg ze względu na niesprawny semafor i odmówił dalszej jazdy do chwili wyjaśnienia usterki. Skład PKP Cargo zablokował jedyny przejezdny tor, kilka pociągów utknęło w "korkach" na parę godzin.

- Maszynista zgłosił wątpliwości co do wskazań semafora wjazdowego na stację. Stwierdził, że są wadliwe. Zatrzymał pociąg, zażądał przybycia komisji do sprawdzenia usterki i odmówił dalszej jazdy. Nie wjechał nawet na stację, zatrzymał pociąg na jedynym działającym torze i zatrzymał w ten sposób wszystkie pociągi jadące zarówno z przeciwka, jak i te jadące za jego składem - powiedział Radiu TOK FM rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki.

Sławomir Nowak, minister transportu, nagrodził maszynistę. - Chciałbym, żeby to był przykład dla wszystkich pracowników kolei - powiedział w TVN24.

Feralna stacja w Babach

To właśnie w Babach doszło 12 sierpnia ubiegłego roku do katastrofy pociągu TLK Warszawa - Katowice, w której zginęły dwie osoby, a około 80 zostało rannych.

W wypadku wykoleiła się wówczas lokomotywa i cztery wagony. Lokomotywa uderzyła w nasyp, jeden z wagonów wypadł z torów i się przewrócił. Cały czas trwa śledztwo w sprawie tej katastrofy. Według piotrkowskiej prokuratury jedną z przyczyn wypadku była nadmierna prędkość, z jaką pociąg wjechał na rozjazd.

Największy cywilny satelita Ziemi zamilkł. Nie wiadomo, dlaczego [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM