Mazur i "Słowik" będą domagać się odszkodowań za niesłuszne zatrzymania i areszt?

Adwokat Edwarda Mazura, uważanego dotąd za zleceniodawcę zabójstwa generała Papały, nie wyklucza, że będzie się domagał odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie swojego klienta - dowiedziało się Radio ZET. Podobnie obrońca Andrzeja Z., pseudonim "Słowik", oskarżonego o nakłanianie do zabójstwa generała, uważa, że jego klient ma podstawy, by domagać się odszkodowania za niesłuszny areszt

Mecenas Piotr Kruszyński cieszy się ze zwrotu w śledztwie w sprawie zastrzelenia byłego szefa policji Marka Papały. - Zawsze wierzyłem w niewinność klienta, prokuratura miała klapki na oczach - powiedział Radiu ZET adwokat Mazura.

Kruszyński dodaje, że nie wyklucza ubiegania się o odszkodowanie od państwa polskiego za niesłuszne zatrzymanie swojego klienta. Polonijny biznesmen Edward Mazur został na wniosek prokuratury zatrzymany, a potem zwolniony. Polski wymiar sprawiedliwości domagał się - bez skutku - jego ekstradycji ze Stanów Zjednoczonych.

Ziobro: Mazur jest podejrzany o podżeganie do zabójstwa

Leszek Miller uważa, że Zbigniew Ziobro skompromitował się działaniami ws. zabójstwa gen. Papały w czasie, gdy był ministrem sprawiedliwości. Z kolei Ziobro twierdzi, że nowe ustalenia prokuratury nie podważają podjętych przez niego kroków, w tym żądania ekstradycji Edwarda Mazura. W 2010 roku ugodą zakończył się proces wytoczony przez Leszka Millera Ziobrze za jego słowa z 2007 r. Ziobro powiedział wtedy, że b. premier "zadeptywał" miejsce zabójstwa Marka Papały w 1998 r. i jest odpowiedzialny za "ucieczkę" z Polski Edwarda Mazura.

Zobacz wideo

"Słowik" również będzie ubiegał się o odszkodowanie?

Podobnie mecenas Jerzy Milej, obrońca Andrzeja Z., pseudonim "Słowik", oskarżonego o nakłanianie do zabójstwa generała Marka Papały, uważa, że jego klient ma podstawy, by domagać się odszkodowania za niesłuszny areszt.

- "Słowik" ma status szczególnie niebezpiecznego osadzonego i siedzi w celi o zaostrzonym rygorze. Ma ograniczoną korespondencję i widzenia. Jest też pilniej strzeżony. Wielokrotnie z nim rozmawiałem i mówił, że czuł się jak zaszczute zwierzę. Szczególnie odczuł tak długie aresztowanie w sprawie Papały - mówi Milej w rozmowie z reporterem Radia ZET.

Kalisz: Kompromitacja prokuratury

W opinii Ryszarda Kalisza śledztwo jest "kompromitacją" prokuratury. Były minister sprawiedliwości podkreślił niekompetencje prowadzących sprawę łódzkich prokuratorów. Innego zdania jest Marek Biernacki. - Przeniesienie sprawy z Warszawy do Łodzi bardzo pomogło śledztwu - stwierdził były szef MSWiA.

Politycy komentują nowe fakty ws. zabójstwa gen. Papały (TVN24)

Generał Marek Papała, były komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 roku w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W śledztwie rozpatrywano jedenaście wersji wydarzeń, przesłuchano około 400 świadków - kilkudziesięciu z nich wielokrotnie. Czynności śledcze podejmowały UOP, ABW i prokuratura - m.in. w USA, Szwecji, Austrii i w Niemczech. Do tej pory sądzono, że zleceniodawcą zabójstwa Papały był Edward Mazur, który przebywa w USA.

Przełom w śledztwie ws. zabójstwa gen. Marka Papały. Zatrzymano 5 osób >>

DOSTĘP PREMIUM