Ostrożnie z pomysłem likwidacji instytucji świadka koronnego [EKSPERT]
Według ustaleń śledczych z Łodzi były komendant główny policji zginął w wyniku napadu rabunkowego. Do zatrzymania podejrzanych doszło dzięki zeznaniom świadka koronnego. Jednym z zatrzymanych jest Igor Ł., pseudonim "Patyk", który sam wcześniej otrzymał status świadka koronnego w sprawie śmierci gen. Papały.
Policja i prokuratorzy uwierzyli w jego wersję zdarzeń.
Śledczy wierzyli Igorowi Ł. nie tylko w sprawie śmierci generała policji. To na podstawie jego zeznań posadzono na ławie oskarżonych grupę policjantów z Warszawy. "Patyk" oskarżał ich o branie łapówek. W tej grupie było wielu niewinnych, ale ich walka o oczyszczenie z zarzutów trwała latami.
Według Pawła Wrońskiego z "GW" sprawa "Patyka" "pokazuje patologię systemu, gdzie świadkowie koronni uzależnili de facto od siebie policję, prokuraturę i media".
- Dlaczego uwierzono "Patykowi"? Prawdopodobnie jego zeznania pasowały do wersji, którą przyjęto w śledztwie. Zeznania osoby, która mówi, że widziała, co działo się na miejscu przestępstwa, to bardzo silny dowód - ocenia prof. Tomaszewski.
Przeczytaj listę błędów popełnionych w śledztwie dot. śmierci gen. Papały
Kierownik Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego nie ma wątpliwości, że zeznania przestępcy powinny wzbudzić duże wątpliwości policjantów i prokuratorów.
Ale prof. Tomaszewski nie ma wątpliwości, że sprawa "Patyka" nie powinna być powodem likwidacji instytucji świadka koronnego.
- Są plusy i minusy takiego rozwiązania prawnego. Nie można wylewać dziecka z kąpielą. Prawo nie jest instrumentem, który trzeba zmieniać od razu. Na podstawie jednego niedobrego przypadku. Trzeba sprawdzić tę instytucję, czy i jak działa. I czy gwarantuje to, co powinna gwarantować - mówił w "Komentarzach Radia TOK FM".
Oczywiście tematem do dyskusji jest model przyjęty w naszym prawie. - My przyjęliśmy model dający maksymalne korzyści kandydatowi na świadka koronnego. Ale pamiętajmy, że to zachęca tych ludzi do współpracy. Ale oczywiście istnieje podejrzenie - dziś już oparte na faktach - że ci świadkowie zeznawali nieprawdę, na swoją korzyść - stwierdził Kierownik Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji UW.
Minister sprawiedliwości zapowiedział, że instytucja świadka koronnego będzie jednym z tematów jego rozmów z prokuratorem generalnym i szefem MSW. Min. Jarosław Gowin chce szybko doprowadzić do spotkań z Andrzejem Seremetem i Markiem Cichockim i rozmawiać o błędach popełnionych w czasie śledztwa dotyczącego śmierci gen. Marka Papały.
Przełom w śledztwie ws. zabójstwa gen. Marka Papały. Zatrzymano 5 osób >>
-
Zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Niemieckie koncerny na wygranej pozycji"
-
"Piroman" Macron tylko "dolewa oliwy do ognia". Ekspert ostrzega. "To idzie w stronę jakichś śmierci"
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Ogromny żółw jaszczurowaty złapany pod Warszawą. To gatunek niebezpieczny dla ludzi
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
- We Wrocławiu będą pilnować pomnika Jana Pawła II. "Bo wandale będą chcieli go zniszczyć"
- Prezydent Biden: Izraelski rząd nie może dalej iść tą drogą
- Sałatka jarzynowa nigdy nie była tak droga. Przed nami Wielkanoc "najdroższa w historii"
- "Skandal i zdrada". Na MKOl spadają gromy po decyzji ws. rosyjskich i białoruskich sportowców
- Dwa domy, ale jedno dzieciństwo. Rozstanie rodziców nie musi być traumą