Wiesław Chrzanowski nie żyje. Miał 89 lat

Nie żyje Wiesław Chrzanowski, były minister sprawiedliwości, prokurator generalny, marszałek Sejmu, współtwórca Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Zmarł w niedzielę w Warszawie w wieku 89 lat.
Zobacz wideo

Wiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 roku w Warszawie.

W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej (między innymi w Powstaniu Warszawskim). Był wtedy żołnierzem batalionu "Harnaś". Działał w konspiracyjnych organizacjach o orientacji niepodległościowej, m.in. w Stronnictwie Narodowym i Młodzieży Wszechpolskiej. Po wojnie związany politycznie ze Stronnictwem Pracy.

Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był wykładowcą i profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Dorada "Solidarności", więziony przez władze PRL

W latach 1948-1955 więziony przez władze komunistyczne. W czasach PRL współpracował z prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

W 1980 został doradcą NSZZ "Solidarność", był współautorem statutu związku. W 1981, po 21 latach odmowy wpisania na listę, został dopuszczony do wykonywania zawodu adwokata. Współpracował z Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych "Solidarności".

W 1989 był jednym z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, do 1994 pełnił funkcję prezesa zarządu głównego tej partii. Od 12 stycznia 1991 do 23 grudnia 1991 r. obejmował urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. W wyborach parlamentarnych w 1991 r. został wybrany na posła w okręgu Lublin z listy Wyborczej Akcji Katolickiej. W Sejmie I kadencji zajmował stanowisko marszałka Sejmu.

W 2000 r. Chrzanowski został uwolniony przez Sąd Lustracyjny z zarzutu, że był agentem SB. Chrzanowski, który jako marszałek Sejmu w 1992 r. znalazł się na tzw. liście Macierewicza, sam wystąpił do sądu o ustalenie, że nigdy nie był agentem służb specjalnych PRL. Chrzanowski w latach 1973-1976 miał udzielać informacji oficerowi SB kpt. Tadeuszowi Szlubowskiemu, z którym spotykał się w kawiarni. Chrzanowski nie zaprzeczał, ale zapewniał, że nie był agentem. - Nie ma w aktach żadnego dowodu, który by wskazał na to, że była to tajna i świadoma współpraca w rozumieniu ustawy lustracyjnej - uznał sąd.

Zobacz wideo

W latach 1997-2001 zasiadał w Senacie IV kadencji, wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność w województwie lubelskim. W 2001 r. wycofał się z polityki i nie ubiegał się o reelekcję.

W 2011 r. poparł partię Polska Jest Najważniejsza.

Wiesław Chrzanowski - powstaniec, marszałek Sejmu, minister [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM