Tragiczny wypadek na Rysach: dwoje turystów nie żyje

Do poważnego wypadku doszło dziś przed południem na ścianie pod Rysami. Skialpinista, który zjeżdżał Rysą w kierunku Czarnego Stawu, stracił równowagę i zsuwając się wpadł na turystkę podchodzącą do góry. Oboje zginęli na miejscu. Mężczyzna zderzył się też z jeszcze jedną kobietą, która zdążyła jednak wbić czekan i dzięki temu zdołała się uratować.

Wypadek wydarzył się w Rysie pod Rysami, około godz.10.30. Na najwyższym szczycie Tatr po polskiej stronie panują trudne warunki, na szlakach leży dużo zmrożonego śniegu. W miejscu, gdzie doszło do wypadku, nie ma trasy zjazdowej.

Zobacz wideo

Według nieoficjalnych informacji, skialpinista zjeżdżał Rysą, w kierunku Czarnego Stawu. Nagle stracił równowagę i zaczął się zsuwać bardzo stromym żlebem, nabierając coraz większej prędkości. Około 200 metrów niżej, wpadł na kobietę idącą w grupie do góry i razem z nią spadł jeszcze 400 metrów. - Narciarz w wyniku upadku doznał wielonarządowych obrażeń, dominujące były obrażenia głowy. Zgon nastąpił na miejscu - powiedział obecny na miejscu lekarz-ratownik, Jakub Jasiński. Dodał, że potrącona przez narciarza kobieta również zginęła na miejscu.

Jak zaznaczył Jasiński, w miejscu, gdzie skialpinista stracił równowagę, nie było świadków, dlatego można jedynie podejrzewać, co się stało. Dodał, że mężczyzna miał doświadczenie w poruszaniu się w terenie wysokogórskim .

Według nieoficjalnych informacji, inna kobieta idąca w grupie, w którą wpadł skialpinista, trafiła ze złamaną ręką do szpitala. Po zderzeniu z zsuwającym się mężczyzną zdołała wbić czekan i dzięki temu się uratowała.

Ratownicy TOPR natychmiast przybyli na miejsce. Mimo natychmiastowej reanimacji turystów nie udało się uratować. Helikopter TOPR-u zabrał już ciała turystów ze stoku i przetransportował do zakopiańskiego szpitala. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja. ZDJĘCIA Z AKCJI RATOWNIKÓW TOPR >>

Jak podaje PAP, poszkodowani turyści pochodzą z Warszawy i Łodzi.

Na szczytach Tatr leży około półtora metra śniegu. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Skialpinizm to połączenie wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w terenie górskim, o znacznym stopniu nachylenia i dużych niebezpieczeństwach.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM