Polskie lokomotywy w narodowych barwach od Svarowskiego [ZDJĘCIA]

Szesnaście lokomotyw w narodowych barwach drużyn piłkarskich Euro 2012 oraz cztery z wizerunkami stadionów Euro będą kursować po torach w czasie najbliższych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Autorami wzorów na lokomotywach są projektanci Svarowskiego.

Lokomotywy zostały oklejone w barwy państw biorących udział w Euro 2012. 16 zostało oklejonych w barwy narodowe, a na czterech pozostałych przewoźnik umieścił wizualizacje stadionów w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Każda z tych lokomotyw ma napis "Kolej porusza kibiców" przetłumaczony na język danego kraju.

"Kolej porusza kibiców"

"Przy tłumaczeniach pomagało kilkanaście osób, w tym pracownicy ambasad, native speakerzy, tłumacze przysięgli. Najtrudniejszymi tłumaczeniami oddającymi wieloznaczność i sens okazały się wersje: grecka hiszpańska i ukraińska" - pisze w komunikacie przewoźnik.

- Ale największym wyzwaniem była dla nas część techniczna. Nikt wcześniej nie miał doświadczenia w oklejaniu lokomotyw z użyciem tej technologii. Powierzchnia lokomotywy EP-09 podczas eksploatacji nagrzewa się do temperatury ok. 60 stopni. Materiał użyty do zmiany wyglądu lokomotyw musiał być wyjątkowo odporny na słońce, deszcz, temperaturę i zabrudzenie - zaznacza prezes PKP Intercity. Przewoźnik chwali się, że autorem projektów graficznych prezentowanych na lokomotywach jest firma projektująca na co dzień biżuterię i wyroby porcelanowe dla firmy Svarowski.

Z kolei inspiracją przedsięwzięcia były podobne działania kolei z Austrii i Niemiec, które okleiły lokomotywy na Euro 2008 i Mistrzostwa Świata 2006.

Jedna z lokomotyw pojeździ do 2013 roku

Lokomotywy Euro 2012 będą kursować przez 6 kolejnych miesięcy - do listopada 2012 roku. Jak wylicza kolej każda z nich pokona w tym czasie blisko 120 tysięcy kilometrów, a wszystkie razem 2,5 mln kilometrów. Według szacunków przewoźnika lokomotywy zobaczy w sumie około 1,5 mln osób.

Lokomotywa wybrana przez pasażerów Intercity na stronie przewoźnika za najbardziej wyjątkową będzie kursować w swoich barwach do rocznicy Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie, czyli do czerwca 2013 roku.

Intercity zaplanowało na 19 maja uroczysty przejazd lokomotyw mostem linii średnicowej w Warszawie.

"Carska" inauguracja trzeciej prezydentury Władimira Putina [WIDEO] >>

DOSTĘP PREMIUM