Żakowski po wywiadzie z Dodą. 'To kompletnie inne zwierzęta niż my'

Jacek Żakowski najwyraźniej ciągle jeszcze nie może ochłonąć po rozmowie z Dodą, która ukazała się przed długim weekendem w "Polityce". W najnowszym numerze tygodnika zaczyna rozmowę z prof. Januszem Czapińskim pytaniem: "Co z tą Dodą?" i konstatacją: "To kompletnie inne zwierzęta niż my"

- Doda, to radykalna kwintesencja pokolenia Y - stwierdza w wywiadzie z Żakowskim prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny. I podkreśla, jak dalece różni się pokolenie Y od pokolenia X, czyli dzisiejszych trzydzisto - i czterdziestolatków .

Doda jest cyfrowa nawet, jak odetnie sobie internet

- Oni są ze świata cyfrowego, my analogowego. Doda może odciąć sobie internet, ale nie może przestać być cyfrowa - mówi prof. Czapiński i charakteryzuje pokolenie Y, czyli nasto- i dwudziestolatków.

40 proc. Igreków nie chodzi do kościoła, a ci, którzy chodzą, bywają tam dużo rzadziej niż Iksy w ich wieku.

Prawie 50 proc. Igreków to hedoniści i materialiści i choć co czwarty jest zakupoholikiem, nie będą sobie żył wypruwać, by dostać podwyżkę. W związku małżeńskim żyje zaledwie 19 proc. Igreków. Iksy w ich wieku dwukrotnie częściej były w formalnych związkach.

- To pierwsze pokolenie, w którym duża część w ogóle nie myśli o zakładaniu rodziny i posiadaniu dzieci - mówi prof. Czapiński i wyjaśnia, że to nie umiłowanie nieskrępowanej wolności i pęd do konsumpcji jest decydujący, ale bardzo niepewna przyszłość.

Dlaczego Igreków trudno spacyfikować

Z badań, które przywołuje prof. Czapiński, wynika, że dla młodego pokolenia samorozwój, podnoszenie kompetencji, zadowolenie z pracy jest znacznie ważniejsze niż dla starszego pokolenia.

Pokolenie X uważało, że ich los zależy od władzy i opatrzności, Igreki wierzą, że ich los zależy od nich samych.

- Od rządu oczekują tylko, żeby nie przeszkadzał - mówi Czapiński. - Widać to w rozmowie z Dodą. Państwo jest dla niej obcym bytem żyjącym w innym kosmosie. Ale jak się dowiedziała, że państwo zakazuje aborcji, czyli wkracza na terytorium, które ona uważa za swoją sferę intymną, gotowa jest iść na manifę.

Zdaniem psychologa, całe społeczeństwo przestało liczyć na państwo, a im młodsze pokolenie, tym mniej liczy: - To plemię nie chce żadnego skażenia politycznego. Nie uznaje wspólnoty politycznej w tradycyjnym sensie. Żyje wspólnotą sieciową, a sieć ma państwo w nosie - mówi.

- Doda mówi, że świat się kręci wokół niej, a nie ona wokół świata - zauważa Żakowski.

- W tym sensie nie pasuje do swojego pokolenia. Ono nie jest egocentryczne. Igreki nie budują takich podmiotowych brendów, jak Czapiński, Żakowski, Doda - odpowiada Czapiński. - Zauważył pan jakiegoś lidera tego pokolenia, który chciałby się wylansować przy okazji ACTA? Do dziś nie wiemy, jaki jest numer telefonu do ACTAwistów. Dlatego tak trudno ich spacyfikować. Pacyfikować można hierarchiczną strukturę.

Cała rozmowa - w najnowszym numerze "Polityki".

"To Amerykanie zatopili "Kursk"? Sensacyjna wersja wydarzeń na Morzu Barentsa >>

TOK FM PREMIUM