''A może sakramenty powinny być tylko dla dorosłych?? [Wasze opinie]

- Idea powiązania ze sobą spowiedzi i komunii jest tradycją praktykowaną tylko w Polsce i może jeszcze w kilku krajach - pisze jeden z naszych czytelników. - A może sakramenty powinny dotyczyć tylko dorosłych i świadomych? - pyta na naszym profilu na FB Grzegorz. Wasze opinie o dyskusji na temat wieku, w którym dzieci wychowywane w wierze katolickiej idą do pierwszej spowiedzi.

Dyskusję na temat wieku przystępowania do sakramentu pokuty rozpoczął dziś "Tygodnik Powszechny''.

Prof. Mikołejko: Spowiedzi towarzyszy straszny lęk. Nie ma oczyszczenia, jest poczucie winy>>

- Bałam się iść do spowiedzi. Tego, że będę miała za mało grzechów - wspomina nasza czytelniczka. Inna dodaje: - Bałam się tej atmosfery. Ciemnego konfesjonału. Jako dziecko przed komunią ze strachu sfałszowałam na karteczce od spowiedzi podpis księdza. Nie spowiadałam się.

- Idea powiązania ze sobą spowiedzi i komunii jest tradycją praktykowaną tylko w Polsce i może jeszcze w kilku krajach. Bardzo zdziwiłem się, gdy znajome małżeństwo opowiedziało mi, że za granicą (w Kościele rzymskokatolickim, a więc zupełnie "naszym") ksiądz (już nie pamiętam - Australijczyk albo Kanadyjczyk) zapytał ich po mszy, dlaczego nie chodzą do komunii. Znajomi odpowiedzieli - nie możemy, bo nie byliśmy u spowiedzi. Ksiądz zrobił na to zdziwioną minę (a przypominam, że był to zwykły rzymskokatolicki ksiądz, nie luterański pastor czy innego wyznania chrześcijańskiego) i powiedział, że to bardzo ładna tradycja w Polsce, że idziecie do spowiedzi przed komunią, ale dość okrutna, bo właśnie dlatego, że zgrzeszyliście, tym bardziej powinniście iść do komunii, bo potrzeba siły, żeby się poprawić i dojrzeć do tego, żeby wyznać swoje grzechy - pisze na naszym forum czytelnik Bardzo.

Grzech jest grzechem, gdy człowiek ma świadomość

- Grzech jest wówczas grzechem, gdy jest świadomie popełniany. Małe dziecko nie ma jeszcze ukształtowanych w pełni pojęć dobra i zła, więc nie może zgrzeszyć - pisze nasz czytelnik Rotterdamus.

- W spowiedzi nie chodzi o kwestie grzechów, tylko o wzbudzenie od najmłodszych lat poczucia lęku, podporządkowania, zaryzykowałabym nawet, że poniżenia. Co taki 8-latek ma za grzechy? Że żuł gumę na matematyce i ściągał na klasówce z geografii? Spowiedź powinna być przed samym sobą i przed Panem Bogiem. A jak osoba potrzebuje zaświadczenie "z konfesjonału", że może zostać rodzicem chrzestnym, to i tak ominie te grzechy, które mogłyby spowodować problemy. Obłuda, obłuda i jeszcze raz obłuda w kościele :(- pisze na naszym profilu na Facebooku Anna.

Grzegorz dodaje: - Może wszystkie te obrzędy wprowadzić od 18 lat, będzie zdrowiej dla wszystkich, a najbardziej dla zainteresowanych. Już ich rodzice nie będą mogli sterroryzować religijnym przymusem.

A poczucie oczyszczenia po spowiedzi?

- Jeszcze gorsze jest wg mnie to poczucie oczyszczenia. Pójdę, wygadam grzechy, powiem parę zdrowasiek jako pokutę i jestem rozgrzeszony. Odpokutowałem. Nie muszę się przejmować. Jak znowu nagrzeszę, to znowu pójdę się oczyścić. Nie muszę się niczym przejmować, mogę robić różne świństwa, które naprawię - pisze Urszula.

Jarosław: - Dzieciom zaszczepia się poczucie winy za byle drobne przewinienie. Oglądanie gołej baby na obrazku nie powinno urastać do rangi grzechu, z którego trzeba się spowiadać. W wieku dorosłym budzi to niechęć do samej instytucji spowiedzi. Ostatecznie, co jest grzechem, a co nie, też wymyślają ludzie i zależy to w dużej mierze od epoki, w której żyją.

"Wypaczają ludzie''

- Zawsze wszystko wypaczają ludzie, bo nie ma nic złego w spowiedzi, tylko spowiednicy są różni (...). Samo pójście do spowiedzi jest przyznaniem się do winy, jak dla mnie. Powinna być reforma spowiedzi, polegająca na tym, że do każdego człowieka podchodzi się obiektywnie, bo zło jest złem, nieważne kto jest winien. Wszędzie brakuje edukowania ludzi do posiadania tzw. świadomości, popełniania grzechów, przyczyn, nawoływanie do lepszego życia w prawdzie niezależnie od wiary. Bo prawda jest obiektywna - pisze Anna.

- A mnie spowiedź pomaga. Zawsze tak było, także wtedy, gdy byłem dzieckiem. Nie mam i nie miałem żadnej traumy - dodaje kolejny czytelnik.

Plakaty, rysunki, zaproszenia - Andrzej Czeczot dla TOK FM >>

Czy Tygodnik Powszechny ma rację: dzieci za wcześnie przystępują do spowiedzi?
Tak, dzieci powinny przystępować do Pierwszej Komunii Św. bez spowiedzi
15%
878głosów
Owszem, choć dzieci są za młode nie tylko na spowiedź, ale i Pierwszą Komunię Św.
63%
3796głosów
Nie, ale mogłyby później przystępować do Komunii Św.
5%
279głosów
Nie, 8 lat to odpowiedni wiek na spowiedź
12%
714głosów
Nie wiem, nie mam zdania
5%
271głosów

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM