Znów zabraknie leków dla chorych na raka. Nie ma ich w zarządzeniu NFZ

Od 1 lipca chorzy na białaczkę czy szpiczaka będą pozbawieni kilku ważnych leków w leczeniu szpitalnym. Leków tych nie ma w katalogu chemioterapii, który znajduje się w opublikowanym dziś zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wcześniej preparaty niezbędne przy chemioterapii wypadły z listy leków refundowanych opracowanej przez resort zdrowia. Prezes funduszu wydaje zarządzenie dotyczące chemioterapii na podstawie obwieszczenia ministra zdrowia z wykazem leków refundowanych.

Brakuje leków niezbędnych m.in. przy przeszczepach szpiku i leczeniu białaczek

Profesor Wiesław Jędrzejczak, hematolog ze Szpitala Klinicznego w Warszawie, podkreślił, że wśród istotnych leków, których brakuje w katalogu leków refundowanych, znalazły się preparaty niezbędne przy przeszczepach szpiku, leczeniu białaczek czy szpiczaka.

Również profesor Jan Walewski, hematolog z Centrum Onkologii w Warszawie, potwierdził, że na liście refundacyjnej brakuje istotnych leków, których nie można zastąpić.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc przyznaje, że w przypadku czterech leków producent nie złożył dokumentów refundacyjnych. Tłumaczył, że firma zmienia właściciela i stąd te problemy. Dodał, że resort nawiązał już kontakt z nowym przedstawicielem firmy i według niego leki te znajdą się w kolejnym obwieszczeniu.

Brakuje też innych preparatów

Jednak w katalogu chemioterapii brakuje również kilku ważnych leków innych firm. Wiceminister nie wytłumaczył powodów.

Profesor Jędrzejczak podkreślił, że Busulfan - lek innej firmy - również będzie niedostępny w leczeniu szpitalnym. Jest ważny w leczeniu nowotworów, głównie białaczek.

Problemy z dostępem do chemioterapii trwają już ponad miesiąc. Jest to problem z lekami nie tylko jednego producenta. Od 1 lipca dojdzie nowy problem dotyczący refundacji leków stosowanych w chemioterapii, a co za tym idzie, ich dostępności w leczeniu szpitalnym. Pacjent nie może przyjść na leczenie szpitalne z zakupionym przez siebie lekiem ze stuprocentową odpłatnością.

"Dotykaj ich. Bądź pewny, że nie znikną". Kampania o raku piersi dla mężczyzn >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM