Farmaceutka nie chciała sprzedać pigułek: "Zrobiła mi wykład o antykoncepcji"

Klauzula sumienia dla aptekarzy już działa - portal świdnica24.pl opisuje przypadek klientki Euro-Apteki w świdnickim Tesco, której farmaceutka nie chciała sprzedać pigułek antykoncepcyjnych. Przy innych klientach zrobiła jej wykład o zgubnych skutkach antykoncepcji.

Do zdarzenia doszło w ostatnią sobotę. Jedna z mieszkanek Świdnicy postanowiła zrealizować w Euro-Aptece receptę wypisaną przez ginekologa.

"Powiedziała, że mogę iść do innej apteki"

- Moje zdumienie nie miało granic, gdy farmaceutka odmówiła i wzięła mnie na bok. Całą sytuację obserwowali klienci, których akurat było bardzo dużo. Stwierdziła, że na sprzedanie tabletek nie pozwala jej sumienie. Szczegółowo zaczęła opisywać skutki ich przyjmowania. Dodała, że mogę iść do innej apteki - opisywała kobieta w rozmowie z portalem świdnica24.pl.

Klientka odmówiła i zażądała rozmowy z kierownikiem apteki. Farmaceutka nie chciała podać numeru przełożonej, sama do niej zadzwoniła i podała słuchawkę klientce. Kierowniczka apteki stwierdziła, że nic nie zrobi, bo "nie może wpływać na swoich pracowników". - Nie poddałam się. Poprosiłam o zmianę obsługi. Pojawiła się po kilkunastu minutach inna pani i sprzedała tabletki bez żadnych problemów czy komentarzy - opisuje.

Kobieta w rozmowie ze świdnickim portalem nie kryje oburzenia sytuacją. - Tabletki przepisał lekarz, jakim prawem farmaceuta podważa jego decyzję i jeszcze robi mi wykłady? A poza tym jestem dorosłą kobietą i matką, mam prawo do decydowania o własnym życiu - mówi.

Dyrektor Euro-Apteki: Wyciągniemy konsekwencje

Portal świdnica24.pl skontaktował się z farmaceutką, która odmówiła sprzedaży pigułek. Aptekarka potwierdziła sytuację, ale nie zgodziła się na rozmowę.

Piotr Chudy, dyrektor regionalny Euro-Apteki, powiedział, że farmaceuci zatrudnieni w tych aptekach nie mogą odmówić sprzedaży leku przepisanego na receptę. Zapewnił, że sprawa zostanie zbadana i wobec pracownika zostaną wyciągnięte konsekwencje, jeśli informacje się potwierdzą.

Kto ma rację Stankiewicz czy Niesiołowski? Głosuj w naszej sondzie >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM