Tu-154 z betonu i stali. "Sami go robimy, nie brałem artystów"

Budowany z betonu, stali i cegieł pomnik, który ma przypominać prezydenckiego tupolewa, będzie gotowy w czerwcu. Powstaje w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie w powiecie starachowickim. - To pomnik na miarę naszych możliwości - mówi ks. Czesław Wala, inicjator jego budowy.

- Pomagamy człowiekowi mieć refleksje. Pomnik jest jedną z form upamiętniania katastrofy smoleńskiej. Chcieliśmy zrobić coś, by nie w nienawiści przeżywać to, co wydarzyło się w Smoleńsku - tłumaczy ksiądz Czesław Wala, pomysłodawca budowy pomnika.

Budujemy sami, z datków parafian. Nie brałem artystów

Komu ksiądz powierzył wykonanie projektu? - Nie brałem żadnych artystów. Robią go pracownicy sanktuarium Stanisław Karbowniczek i Jacek Piłka - opowiada.

Ile kosztować będzie pomnik? - Nie wiem, nie liczyliśmy, ale żadne miliony. Budujemy go z datków parafian, osób, które przyjeżdżają do sanktuarium - mówi ks. Wala.

Tupolew będzie mniejszy od oryginału, ma ok. 20 metrów. Budowany jest w skali 1:2,5, z zalanych betonem stalowych zbrojeń, wyłożonych cegłami. Na koniec zostanie pomalowany na biało-czerwono, tak jak polskie samoloty rządowe.

Pomnik będzie przedstawiał nie tylko tupolewa. W drzwiach maszyny mają stanąć naturalnej wielkości portrety Marii i Lecha Kaczyńskich. W oknach pojawią się portrety Przemysława Gosiewskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, Anny Walentynowicz i Janusza Kurtyki. Jak tłumaczy ksiądz, są to osoby związane z sanktuarium w Kałkowie.

Ksiądz Wala bowiem, to również twórca Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, które zostało wzniesione jako "wotum dziękczynne za ocalenie Narodu Polskiego od ateizmu".

To część Golgoty Narodu Polskiego

Pomnik tupolewa jest częścią Golgoty Narodu Polskiego. Stanie u podnóża pięciokondygnacyjnej kamiennej budowli w kształcie góry. W jej wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt kaplic-oratoriów poświęconych najnowszej historii Polski i Polakom walczącym o wolność Kościoła i ojczyzny (m.in : Armii Krajowej, ofiar stanu wojennego, ks. Jerzego Popiełuszki, a także Panteonu Chłopów Polskich.)

Makieta samolotu powstaje w istniejącej już kwaterze ofiar katastrofy smoleńskiej.

Sanktuarium zajmuje się także działalnością charytatywną. Działają przy nim dom ludzi starszych, wioska dla osób niepełnosprawnych, dom niesłyszących, zakłady terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej.

Więcej zdjęć pomnika można znaleźć w portalu starachowice.net.pl>>

Kichająca małpa, piekielny robak... - nowe gatunki 2011 roku [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM