Straż miejska chce broni palnej i kontroli osobistych. Projekt ma trafić do Sejmu

PRZEGLĄD PRASY. Nowa ustawa o policji municypalnej zakłada wyposażenie strażników miejskich w broń palną, a także przyznaje prawo do osobistej kontroli - pisze ?Dziennik Gazeta Prawna?. Projekt przygotowany przez komendantów straży miejskiej ma być gotowy we wrześniu, a jeszcze w tym roku trafić do Sejmu.

Straż miejska, która miałaby przekształcić się w policję municypalną, mogłaby prowadzić obserwację, rejestrować przebieg dokonywanych czynności oraz miałaby dostęp do baz danych m.in. o osobach ściganych. Na tym nie koniec. Poszerzy się także zakres przyznawania grzywien - informuje "DGP".

"Jeśli samochód jedzie ulicą pod prąd, strażnik nie reaguje, bo nie ma prawa zatrzymać pojazdu w ruchu" - mówi Janusz Wiaterek, komendant Straży Miejskiej w Krakowie, który jest współautorem projektu. Dodaje, że takie sytuacje ustawa ma wyeliminować. Według komendanta strażnicy, żeby działać skutecznie potrzebują odpowiednich narzędzi.

Jak pisze "DGP", ustawa wzbudza zainteresowanie rządu. W maju odbyły się spotkania komendantów w MSW, a według rzeczniczki ministerstwa Małgorzaty Woźniak projekt będzie poddany analizie po jego otrzymaniu.

Czytaj cały artykuł o nowych uprawnieniach strażników miejskich w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

TOK FM PREMIUM