Maziarski do prawicowych publicystów: "To o was mówiło BBC"

- To właśnie oni - ideolodzy, politycy i publicyści narodowej prawicy - są dziś głównymi winowajcami. To oni ponoszą odpowiedzialność za to, że nie udało się wytworzyć wokół środowisk antysemickich kordonu sanitarnego - pisze w "Gazecie Wyborczej" Wojciech Maziarski. Kontynuuje: - O kogo mi chodzi? Po nazwisku: o was, Janie Pospieszalski, Rafale Ziemkiewiczu, Wojciechu Cejrowski...

Maziarski komentuje w "GW" głośny w Polsce materiał "Panoramy" BBC One. W dokumencie pokazano agresywne i pełne nienawiści zachowania ze stadionów w Polsce i na Ukrainie. "Zostańcie w domu, obejrzyjcie imprezę w telewizji... Nawet nie ryzykujcie" - poradził fanom piłki nożnej Sol Campbell, b. kapitan drużyny angielskiej, po obejrzeniu tych ujęć.

Ostry materiał BBC o Polsce: nie ryzykujcie. Możecie wrócić w trumnie >>

- Dziękuję kolegom z telewizji BBC za pomoc w zwalczaniu plagi polskiego antysemityzmu - pisze dzisiaj Wojciech Maziarski.

"Proszę o więcej"

Publicysta podkreśla: jako obywatel jest wdzięczny brytyjskiemu nadawcy za emisję krytycznego materiału i "prosi o więcej". Dziennikarz deklaruje, że jako liberał i demokrata, "zwolennik tolerancji i praw człowieka", oczekuje wsparcia w walce z ksenofobią i nienawiścią. A nie ma - jego zdaniem - lepszej metody niż mówienie prawdy w oczy. - Tak, by zabolało. By potrząsnąć tymi, którym się wydaje, że ich to nie dotyczy, bo przecież nie mają nic do Żydów. I że w ogóle problem jest wyolbrzymiony - pisze.

Dziennikarze z Francji i Holandii: BBC pokazała tanie dziennikarstwo >>

Maziarski podkreśla: - To właśnie oni - ideolodzy, politycy i publicyści narodowej prawicy - są dziś głównymi winowajcami. To oni ponoszą odpowiedzialność za to, że nie udało się wytworzyć wokół środowisk antysemickich kordonu sanitarnego. O kogo mi chodzi? Proszę bardzo, po nazwisku. O was, Janie Pospieszalski, Rafale Ziemkiewiczu, Wojciechu Cejrowski - bo to przecież wy znaleźliście się w składzie komitetu honorowego Marszu Niepodległości ramię w ramię z kibolami i faszystami. Tymi samymi, których pokazała BBC. To dziś wasi sojusznicy i to o was był ten reportaż.

"Dziękuję"

Publicysta wymienia też innych: Jacka i Michała Karnowskich, Igora Jankego. Docenia z kolei Piotra Zarembę, który odmówił poparcia Marszu. Maziarski podsumowuje: - Tak się składa, że pracowałem u jednego z wydawców, przeciw którym Radosław Sikorski złożył pozew za antysemickie komentarze internautów. Był to wydawca niemiecki, funkcjonujący według zachodnioeuropejskich standardów. Gdy o sprawie dowiedziała się centrala w Niemczech, wybuchła burza - momentalnie zablokowano możliwość komentowania i wyłączono fora internetowe. Nie było żadnej dyskusji ani tłumaczeń, szlaban objął wszystkie redakcje, nawet te, które nie miały nic na sumieniu. Tak wygląda w praktyce standard obowiązujący w świecie cywilizowanym.

Cały felieton Maziarskiego w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

''Polska kibolem stoi". Blogerzy o filmie BBC >>

 

"Feel like at home"? Nauczyciel z British Council: to błąd. Ludzie będą się śmiać >>

DOSTĘP PREMIUM