Czołówki polskich gazet: "To nie sen, to Euro", "Czas polskiej dumy", "Udało się! Jesteśmy w eurolandzie"

PRZEGLĄD PRASY. "To nie sen, to Euro", "Udało się! Jesteśmy w eurolandzie", "Lewy! Prowadź na mistrza" - pierwsze strony dzisiejszych dzienników i tabloidów w całości zdominowało Euro. Co piszą dziennikarze i publicyści o ostatnich przygotowaniach, meczu otwarcia i kibicach?

"Dużego turnieju futbolowego nie gościł żaden kraj byłych demoludów" - pisze Rafał Stec na pierwszej stronie "Gazety Wyborczej". Według publicysty organizacja Euro 2012 z Ukrainą podsumowuje sukces wydźwigania się z komunistycznej zapaści cywilizacyjnej. "Nadal ledwie mieści mi się w głowie, że polscy piłkarze zagrają z Grecją na stadionie po drugiej stronie rzeki" - pisze Stec.

Zobacz okładki dzisiejszych dzienników i tabloidów [GALERIA]

Jak jest presja, to się spinamy i robimy

"Mamy problem z mobilizacją i jesteśmy królami improwizacji" - pisze Grzegorz Osiecki w artykule otwierającym dzisiejsze wydanie "Dziennika Gazety Prawnej". Według dziennikarza gdyby Michel Platini nie wyciągnął w walijskim Cardiff kartki z napisem "Polska - Ukraina", w Polsce nie byłoby autostrad, stadionów i wyremontowanych dworców kolejowych. "Przykład Euro, że hasło 'nie chcem, ale muszem' najlepiej pasuje do naszego sposobu działania" - stwierdza Osiecki.

"Nie mamy kompleksów"

"Rzeczpospolita" na pierwszej stronie pisze o tym, że Polacy coraz częściej manifestują dumę narodową. "Euro 2012 pokazuje, że grupy uważające się za 'postępowe' i 'proeuropejskie' żyją na innej planecie niż większość społeczeństwa" - stwierdza Wojciech Wybranowski. Według publicysty "zwykli obywatele" masowo wykupują flagi narodowe i koszulki z orłem, podczas gdy Palikot mówi o wyparciu się polskości, a Maria Czubaszek o "patriotyzmie, który stał się dramatem Polski".

"Nasz polski cud. Nasze Euro"

"Dwadzieścia trzy lata po zapoczątkowanej w Polsce rewolucji 1989 r. właśnie rozpoczyna się wielkie święto. I bardzo chciałbym, aby nikt i nic tej fiesty nie popsuło" - pisze Paweł Siennicki, redaktor naczelny "Polska The Times". Przyznaje, że chciałby, aby Polacy byli zjednoczeni wokół emocji sportowych, a Euro uznaje już za sukces. Dodaje, że nigdy nie dokonaliśmy w najnowszej historii Polski tak spektakularnego skoku cywilizacyjnego.

"Rzućcie Greków na kolana"

Na pierwszej stronie "Faktu" apel do Lewandowskiego: "Lewy! Prowadź na mistrza". Pod nagłówkiem krótki tekst, w którym możemy przeczytać, że nie mieliśmy lepszego napastnika od czasów Bońka. "Znają i boją się go Niemcy - bo to u nich strzela gola za golem" - pisze "Fakt". Nagłówek "Super Expressu" w podobnym, ale ostrzejszym tonie. "Rzućcie Greków na kolana" - pisze "SE".

Poznajcie Losującego Jeża Jurka. Będzie typował wyniki meczów Euro 2012!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM