Euro 2012: Czerwony marsz przejdzie przez Warszawę. "To prowokacja?"

We wtorek Rosjanie przemaszerują przez centrum Warszawy. Jak podało radio RMF FM, rosyjscy kibice mają się zbierać od godz. 17 przy Muzeum Narodowym. Marsz w kolorze czerwonym ruszy na stadion pół godziny później. Dziś z okazji rocznicy katastrofy samolotu prezydenta Kaczyńskiego Rosjanie zamierzają złożyć kwiaty pod Pałacem Prezydenckim

Władze Warszawy nie ujawniały trasy przemarszu, ale RMF FM podało, że rosyjscy kibice mają się spotkać około 17 przy Muzeum Narodowym w Warszawie, przy wyjściu ze stacji kolejowej Powiśle. Marsz na stadion ma się rozpocząć pół godziny później. To ma być marsz w kolorze czerwonym - uczestnicy przemarszu mają być ubrani w czerwone koszulki, bo jak ogłosił Wszechrosyjski Związek Kibiców, w takich kolorach wystąpi tego dnia rosyjska reprezentacja.

- Nie chcielibyśmy, by przejście kibiców na stadion miało polityczny podtekst. Futbol i kibicowanie nie mają z polityką nic wspólnego - zapewniał RMF Aleksader Szprygin. Szef Wszechrosyjskiego Związku Kibiców podkreśla, że wtorkowy przemarsz przez Warszawę będzie daleki od polityki. Cała symbolika, wszystkie hasła będą zgodne z tym, co akceptuje UEFA. Będą tylko takie, które są dozwolone na stadionach Euro 2012 - zaznacza. Przypomniał też, że podobny marsz odbył się 2009 roku w Helsinkach, gdy rosyjska reprezentacja grała z Finami.

RMF FM podaje, że nie można wykluczyć, że wybór takiej barwy może być elementem prowokacji. Tym bardziej że rosyjscy kibice zwykle, co widać było na przykład we Wrocławiu podczas meczu z Czechami, raczej wybierają inną symbolikę - w kolorach rosyjskiej flagi narodowej. Ponadto obchodzony 12 czerwca Dzień Rosji to państwowe święto, podczas którego najważniejsza jest trójkolorowa rosyjska flaga, a nie kolor czerwony. Związek kibiców to organizacja sterowana i opłacana przez rosyjskie władze.

Niesamowite! Tłumy po horyzont! Strefy kibica pękają w szwach [FOTO] >>

DOSTĘP PREMIUM