"NYT" o Polsce i Polakach: Nie mają zamiaru kończyć imprezy

"Zespół poza rozgrywkami, serca ciężkie, ale kraj przez następne kilka tygodni będzie dalej w centrum sportowej Europy" - pisze "New York Times" o Polsce. Według dziennika mimo wyniku polskiej reprezentacji Polacy nie mają zamiaru kończyć imprezy.

"Jeśli to pasja byłaby decydującym czynnikiem, to Polska byłaby teraz w ćwierćfinałach" - pisze dziennikarz "NYT" o grze polskich piłkarzy i stwierdza, że "impreza wcale się nie kończy". Dodaje, że Polacy nie mają zamiaru "rezygnować teraz z czegoś, czego doświadczają po raz pierwszy w swoim życiu".

Doping jak na stadionie

Reporter opisuje sobotni dzień, kiedy "Warszawa wyglądała jakby była okupowana". "Policjanci stali co kilka metrów na moście, na którym tydzień temu doszło do walk pomiędzy rosyjskimi i polskimi chuliganami" - relacjonuje.

Chwali warszawską strefę kibica i nazywa ją "nowoczesną". "Polska! Polska! Polska - skandowali młodzi, jak i starzy" - pisze i dodaje, że większość kibiców miała na twarzach barwy biało-czerwone. "Wszystko to sprawiało wrażenie, jakby piłkarze grający we Wrocławiu, 350 km od Warszawy, mieli usłyszeć ich doping" - relacjonuje.

Opisuje pełne kawiarnie na Starym Mieście i nawiązuje do powojennej historii. Przytacza słowa generała Eisenhowera, który widząc powojenne zniszczenia Warszawy, miał powiedzieć: "Widziałem wiele zniszczonych miast, ale nigdzie nie stanąłem w obliczu takiej destrukcji". Stwierdza, że generał, który później został prezydentem USA, z pewnością życzyłby sobie takiego "ducha przebudowy" i "ducha wspólnoty".

Polacy byli zmęczeni

"Myśleliśmy, że remis byłby wystarczający" - reporter przytacza słowa czeskiego pomocnika Petra Jiraceka, którego nazywa "brodatym wojownikiem". Przyznaje, że polscy piłkarze byli zmęczeni i musieli włożyć w ten turniej mnóstwo energii. "Większość ludzi zdawała sobie sprawę, że nie są wystarczająco utalentowani, żeby wygrać tylko dzięki swoim umiejętnościom" - przyznaje.

Zobacz wideo

Tak kibicowaliśmy naszej drużynie na Euro 2012 [NAJLEPSZE ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM