Samobójstwo Petelickiego? Gursztyn: Mam wątpliwości. Janicki: To cecha umysłu prawicowego

Zdaniem Mariusza Janickiego o tym, czy ktoś wierzy w samobójstwo gen. Petelickiego decyduje... struktura umysłu. - Pewne umysły muszą snuć teorie spiskowe. Moim zdaniem to cecha umysłu prawicowego - mówił w TVN 24 publicysta "Polityki". - Możemy powiedzieć, że umysł lewicowy jest totalitarny. I jak powie coś urzędnik - najlepiej w mundurze - to znaczy, że to święte słowa - ripostował Piotr Gursztyn z "Rz".

Lawiny spekulacji wokół śmierci gen. Sławomira Petelickiego nie zatrzymuje to, że do tej pory nie pojawił się żaden przekonujący dowód. A prokuratura konsekwentnie powtarza, że najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci generała było samobójstwo.

Brak dowodów nie wpływa na zmianę zdania przez Piotra Gursztyna. Publicysta "Rzeczpospolitej" napisał w poniedziałek: Uwierzyłbym w samobójstwo - dobrowolnie popełnione samobójstwo - gdyby generała znaleziono w miejscu innym niż osiedlowy garaż. Gdyby przed ostatecznym aktem włożył swój najlepszy mundur. Ten z wężykami. I wreszcie gdyby dał znać światu, w imię czego zrobił ten ostatni krok.

"Prawicowcy o śmierci Petelickiego. Ręce załamywać" - ocenia Wielowieyska

W TVN 24 dziennikarz tłumaczył, że nie przekonują go informacje prokuratury. Bo "często prokuratura chce mieć święty spokój" i umarza sprawy, w których prawdopodobną przyczyną śmierci może być samobójstwo.

Czym charakteryzuje się umysł prawicowy?

Zdaniem Mariusza Janickiego z tygodnika "Polityka" skłonność do spekulacji zależy od... sympatii politycznych. - Pewne umysły muszą snuć teorie myślowe. Moim zdaniem to cecha umysłu prawicowego - stwierdził publicysta.

Choć od razu przeprosił za "nieprofesjonalną psychologię".

Argumentami popierającymi tezę o skłonnościach prawicowych umysłów do spekulacji nie muszą być wcale opinie Piotra Gursztyna... - Jarosław Kaczyński stale potrafi mnie zadziwić. W ustach byłego premiera, który aspiruje do objęcia tego stanowiska ponownie, zdanie o liście osób zagrożonych jest czymś absolutnie niesłychanym - stwierdził Janicki.

Przypomnijmy, że prezes PiS pytany o śmierć gen. Petelickiego stwierdził, że kilka tygodni temu: Pewna osoba, powszechnie znana, wymieniła go na krótkiej liście osób, które bardzo dużo mówią, w związku z czym są zagrożone. Niektóre z tych osób już zostały na różne sposoby uderzone.

"Kaczyński zna listę osób zagrożonych? Nie przekaże ją prokuraturze" radzi Wojciech Brochwicz

- Gdyby ktoś z zewnątrz usłyszał taką wypowiedź - byłby zaszokowany - uważa publicysta "Polityki".

Lewicowcy o totalitarnym umyśle

Oczywiście teoria Mariusza Janickiego nie spodobała się Piotrowi Gursztynowi. Dziennikarz "Rzeczpospolitej" odpowiedział więc swoją. - Możemy powiedzieć, że umysł lewicowy jest umysłem totalitarnym. I jak coś powie urzędnik - najlepiej w mundurze - to znaczy, że to święte słowa - stwierdził.

Zdaniem gościa autorskiego przeglądu prasy Konrada Piaseckiego w TVN 24, "w 38-milionowym społeczeństwie mnogość opinii może być wielka".

Szeremietiew po śmierci gen. Petelickiego: "Nie zamierzam popełnić samobójstwa">>>

"Multikulturalizm to kompletne nieporozumienie" [OPINIA] >>

TOK FM PREMIUM