Jaki odpis podatku na Kościół? 76 proc.: Żaden. To nie sprawa państwa [WYNIKI SONDY]

Czytelników Gazeta.pl zapytaliśmy, czy w sporze z Kościołem o sposób jego finansowania rząd słusznie obstaje przy odpisie od podatku w wysokości 0,3 proc. Aż 76 proc. odpowiedziało, że nie, bo ?państwo nie powinno pośredniczyć? między wiernymi a Kościołem.

Ks. Józef Kloch oskarżał dziś polski rząd , że ten nie chce iść na żadne kompromisy w kwestii wysokości odpisu podatku na Kościół i twardo obstaje przy stawce 0,3 proc. Zapytaliśmy o to naszych czytelników .

Do godz. 0.20 zdecydowana większość, bo 76 proc. - czyli 6406 osób biorących udział w sondzie - odpowiedziała, że "na Kościół powinni łożyć wierni, a państwo nie powinno w tym pośredniczyć". 16 proc., czyli 1384 głosujących, uznało z kolei, że proponowane przez rząd 0,3 proc. odpisu to "kwota w sam raz".

5 proc. (405 osób) było zdania, że "rząd powinien ustąpić i pozwolić na odprowadzanie 1 proc. podatku na Kościół". Kolejne 2 proc. - czyli 140 uczestników sondy - zgodziłoby się na propozycję resortu finansów pod warunkiem, że "państwo wyrówna Kościołowi straty, jeżeli wpływy z odpisu będą mniejsze niż obecne dotacje z budżetu".

Zdania w tej sprawie nie miał zaledwie 1 proc., czyli 73 głosujących. W sumie do godz. 0.20 w sondzie Gazeta.pl wzięło udział 8408 osób.

Nie oddałeś jeszcze głosu w naszej sondzie? [GŁOSUJ] >>

Opustoszałe kopalnie w Hiszpanii straszą jak statki widmo [DUŻE ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM