Figurski przeprasza za teksty o gwałceniu Ukrainek. "Kocham naród ukraiński, mam tam rodzinę". I minister Gowin też

Przeprosiny po ukraińsku i francusku, w tle podkład z hymnu ukraińskiego i deklaracja: "Naprawdę kocham naród ukraiński i mam poważne, nie tylko seksualne, zamiary wobec tej wspaniałej nacji". W porannym programie w Esce Rock Michał Figurski przeprosił za wypowiedzi o gwałceniu Ukrainek. W swoim stylu. Zrobił to też Jarosław Gowin - jak tłumaczył chodzi o "samoobronę przed chamstwem".

- Udało nam się niechcący zupełnie obrazić naród ukraiński - mówił Michał Figurski. Popularny prezenter i współprowadzący z nim program "Poranny WF" Kuba Wojewódzki wywołali w środę skandal, wypowiadając na antenie bardzo niewybredne uwagi pod adresem Ukrainek .

Figurskiego i Wojewódzkiego dowcipy o Ukrainkach

"A wiesz, co ja wczoraj zrobiłem po tym meczu (Anglii - red.) z Ukrainą? Zachowałem się jak prawdziwy Polak..." - zaczął Wojewódzki. "Kopnąłeś psa" - odparł na to Figurski. "Nie, wyrzuciłem swoją Ukrainkę" - powiedział Wojewódzki.

Oto dalsza część rozmowy: F: A to dobry pomysł... Mi to jeszcze nie przyszło... Wiesz co? Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę. W: Wiesz co, to ja swoją przywrócę, odbiorę jej pieniądze i znowu wyrzucę. F: Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił. W: Eee... Ja to nie wiem, jak moja wygląda, bo ona ciągle na kolanach.

"Nasza audycja jest dwuznaczna"

Wybuchł skandal, na Facebooku internauci założyli grupę protestu przeciw "chamstwu dziennikarzy". Związek Ukraińców w Polsce złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, w sprawie ich "skandalicznej wypowiedzi", do prokuratury miało też trafić doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Przeprosin zażądało też Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy .

Podwładnych bronił prezes Radia Eska ROCK SA Bogusław Potoniec. Wyjaśniał, że Figurski i Wojewódzki nie chcieli obrażać kobiet pochodzących z Ukrainy, ale obnażyć istniejące w części polskiego społeczeństwa stereotypy na ich temat Ukrainek. W identycznym tonie wypowiedział się wczoraj sam Figurski . - Naszą audycję można odbierać dwojako: albo dwuznacznie, i taka jest jej intencja, albo zupełnie wprost, nie poddając w wątpliwość ani nie opatrując żadną refleksją tego, co mówimy - podkreślał.

"Kocham naród ukraiński i mam wobec niego poważne zamiary"

- Odpowiedzialność leży na tych, którzy zrobili wokół tego hałas - skomentował goszczący dziś w programie "Śniadanie Mistrzów" Czesław Mozil. Były też przeprosiny - w niepowtarzalnym stylu tej audycji. - Ja mam dużą rodzinę na Ukrainie, naprawdę kocham naród ukraiński i mam poważne, nie tylko seksualne, zamiary wobec tej wspaniałej nacji - dodawał Figurski. Na dowód tego w eter popłynął hymn narodowy "Szcze ne wmerła Ukraina" i przeprosiny - po ukraińsku i francusku.

To nie pierwszy taki wybryk kontrowersyjnych prowadzących. W sądzie leży akt oskarżenia w sprawie , którą wytoczył im Alvin Gajadhur, ciemnoskóry rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego, nazwany w audycji "murzinem".

Minister przeprasza za prezenterów...

Minister Gowin podczas wizyty w Szczecinie przeprosił "naród ukraiński" za Wojewódzkiego i Figurskiego. - Jako Polak chciałbym bardzo serdecznie przeprosić naszych Ukraińskich przyjaciół. Smak i poczucie przyzwoitości zostały jaskrawo naruszone - powiedział Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości.

Dodał, że do prokuratury i ewentualnie sądu będzie należało ocenianie, czy tego typu żarty mieszczą się w granicach prawa czy są już nadużyciem. - Dla mnie istotniejsza jest kwestia nie prawna a kwestia pewnego smaku i przyzwoitości - kwituje minister. Jak byśmy się czuli, gdyby tak o Polkach wypowiadali się dziennikarze niemieccy czy rosyjscy? - pyta retorycznie minister Gowin. - W takich sprawach powinniśmy się zdobywać na coś w rodzaju społecznej samoobrony przed zalewem chamstwa - dodał.

"Kocia Łapa", "Koński Łeb". Najpiękniejsze mgławice Kosmosu [DUŻE ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM