Spektakularne powroty, klany i potentant chińskich zupek. Lista najbogatszych "Wprost"

Spektakularne powroty i kilka młodych twarzy, ale o znanych nazwiskach. W pierwszej dziesiątce te same od lat rekiny rodzimego biznesu, a na niższych miejscach sporo takich, o których w mediach słychać niewiele, a oni spokojnie budują swoją pozycję. Tygodnik "Wprost" opublikował najnowszą odsłonę listy najbogatszych Polaków.

Najnowszą listę "Wprost" otwiera - Jan Kulczyk. "Doktor Jan" powrócił na szczyt, a w międzyczasie z gracza lokalnego przeistoczył się w gracza prawdziwie globalnego, na którego kontach jest 9,7 mld zł. Obecny konik Kulczyka, który zbił majątek na sprzedaży samochodów, m.in. Volkswagen, Audi, Škoda, Porsche i Bentley, to wydobycie gazu i ropy.

Polski biznesmen patrzy na Afrykę, pod której powierzchnią tkwią bogate pokłady surowców. Ma też akcje piwnego koncernu SABMiller (3,1 proc.) warte ok. 6 mld zł. i buduje międzynarodową grupę spółek inwestujących w surowce. Do tego powiązana z nim Autostrada Wielkopolska otworzyła w terminie i bez fuszerek autostradę do Nowego Tomyśla. Robi interesy z Lakshmi Mittalem i nowojorskim deweloperem Larrym Silversteinem (odbudowuje WTC).

Pierwsza piątka: Kulczyk, Solorz, Sołowow, Czarnecki i Karkosikowie

Drugie miejsce za majątek w wysokości 8,5 mld. zł. przypadło Zygmuntowi Solorzowi. Biznesmen, który zbił majątek na telewizji Polsat i budowanej wokół niej grupie firm, sprzedał niemal wszystko, co miał, by kupić Polkomtela - operatora sieci komórkowej Plus. Liczy też, że uda mu się opanować rynek usług mobilnych za pomocą LTE - szybkiego internetu w komórce.

Trzeci jest Michał Sołowow, który w tym roku nie powtórzył sukcesu sprzed kilku lat, ale i tak zmieścił się na pozycji medalowej. Z majątkiem szacowanym na 7,45 mln. zł. ten 49-letni biznesmen i rajdowiec (dwukrotny mistrz Polski i Europy) zdystansował Leszka Czarneckiego, kolejnego na liście. Sołowow zarabia na polskiej giełdzie i na spółkach, które ma w portfelu, m.in. Echo Investment, Synthos (tw. sztuczne). Zasoby portfela Czarneckiego (5,46 ml, spółki Getin Holding, Open Finance).

Na piątym miejscu rankingu "Wprost" są Roman i Grażyna Karkosikowie z 3,06 mld zł. "Polski Warren Buffett" niezmiennie "tak jak Buffett znajduje na rynku spółki z potencjałem rozwojowym, daje im potrzebny kapitał i czeka, aż zaczną przynosić oczekiwane zyski" - napisał o biznesmenie tygodnik.

Miejsca 6-10: Starak, żona Kulczyka, Niemczycki...

Szóste miejsce przypadło Jerzemu Starakowi, Właściciel Polpharmy, największej polskiej firmy farmaceutycznej, ma 3 mld. zł. Siódmy na liście Dariusz Miłek ma o 750 mln zł mniej. Miłek w latach 80. był kolarzem. Startując w zagranicznych wyścigach zebrał sporo pieniędzy za premie. Kiedy zawalił się PRL, wykorzystał szansę. Dziś jest właścicielem sieciowego potentata obuwniczego - CCC.

W pierwszej dziesiątce znalazła się też jedna kobieta - była żona lidera zestawienia - Grażyna Kulczyk z 1,85 mld zł Dawna pani Kulczyk konsekwentnie łączy w swoich projektach biznes z kulturą, czego przykładem jest jej sztandarowa inwestycja - Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar w Poznaniu. Dziesiątkę zamykają założyciel mającej ok. 20-proc. udział w rynku największej polskiej grupy meblarskiej Black Red White Tadeusz Chmiel z 1,8 mld zł. i 65-letni Zbigniew Niemczycki (1,7 mld zł), który zmniejszył swoją aktywność biznesową, ale wciąż jest liczącym się graczem i prezesem Polskiej Rady Biznesu.

Pierwsza setka krezusów: Cupiał, Krauze, rodzina Wejchertów...

W pierwszej setce najbogatszych ludzi w Polsce znaleźli się też m.in. prezes Tele-Foniki i właściciel Wisły Kraków Bogusław Cupiał (miejsce 11), 74-letni dawny magnat energetyczny Aleksander Gudzowaty, który zbił fortunę dzięki kontaktom handlowym i politycznym w Rosji (1,5 mld zł) czy kontrowersyjny potentat mięsny, były senator Henryk Stokłosa (1,31 mld zł). Na 18 miejscu znalazł się właściciel Kolportera Krzysztof Klicki (1,3 mld zł). Niżej są m.in. Ryszard Krauze, którego Petrolinvest znalazł ropę i gaz w Kazachstanie i - na 29 miejscu - właściciel JW. Construction Józef Wojciechowski z 918 mln zł. 32 miejsce zajmują Krzysztof i Solange Olszewscy, właściciele Solaris Bus & Coach - producenta autobusów - mają 800 mln zł.

Wietnamski imigrant, niedoszły "aferzysta" i rodzina Wejchertów

Trzydziesty trzeci jest Mariusz Walter z 750 mln. zł., a 60. - syn partnera biznesowego Waltera, Łukasz Wejchert, syn Jana - zmarłego przed trzema laty twórcy i współwłaściciela holdingu ITI i telewizji TVN. 78. miejsce zajmuje jego siostra Agata Wejchert-Dworniak, która zarządza m.in. Wejchert Investments, firmą nadzorującą interesy rodziny, które nie są skupione w holdingu ITI.

Wysokie, 35 miejsce na liście zajmuje Krzysztof Suski. 49-letni biznesmen powrócił do gry po wielu latach, oczyszczony z wszystkich zarzutów w aferach Banpolu i Digitalu. Dziewięćdziesiąty trzeci jest wietnamski emigrant z polskim paszportem, Ngoc Tu Tao. To dzięki niemu Polacy pokochali chinskie zupki, które tak naprawdę są wietnamskie. Listę zamyka Andrzej N. Rybicki, współzałożyciel i współwłaściciel szwajcarskiej grupy Advanced Digital Broadcast Holdings (ADB), dostawcy dekoderów dla telewizji cyfrowej.

Kibic Tusk i kibicka Merkel. Uśmiechy, żarciki i prawdziwe sportowe emocje [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM