Prof. Płatek: zmiany w zgromadzeniach po burdach w Warszawie? "To apetyt na ograniczenie naszych praw..."

- Rosjanie maszerowali pokojowo i mieli do tego prawo, a inne osoby, którym udało się naruszyć pokojowy przemarsz, udowodniły, że legalna manifestacja nie była odpowiednio zabezpieczona - mówi w wywiadzie udzielonym "Przekrojowi" karnistka prof. Monika Płatek. I dodaje: są imprezy dobrze zabezpieczone, np. ostatnia Parada Równości.

Płatek komentuje przemarsz rosyjskich kibiców w kontekście mającej odbyć się w Sejmie debaty na temat propozycji zaostrzenia prawa o zgromadzeniach. Zdaniem karnistki w Warszawie mieliśmy do czynienia z burdami, czyli konkretną sytuacją, której celem było zakłócenie pokojowego przemarszu. Używanie ich do argumentacji za zmianami w ustawie dot. zgromadzeń jest nieprawidłowe, ponieważ rzeczone burdy nie były pokojowym zgromadzeniem.

- To są wybryki objęte przepisami regulującymi naruszenia porządku w sferze publicznej. A to znaczy, że należy tu użyć kodeksu karnego czy kodeksu wykroczeń, a nie przemyśliwać na tej podstawie ograniczenie prawa do zgromadzeń w imię bezpieczeństwa publicznego - tłumaczy Płatek.

"Apetyt na ograniczenie praw..."

Profesor podkreśla, że rosyjscy kibice maszerowali pokojowo i mieli do tego prawo. A inni, którzy próbowali zakłócić przemarsz Rosjan, udowadniali tylko, że legalna manifestacja nie była odpowiednio zabezpieczona. - Niedawno odbyła się Parada Równości. Miałam wrażenie, że była aż smutna, bo tak dobrze zabezpieczyła ją policja. Ale jest to dowód na to, że choćby i przesadne na pierwszy rzut oka środki policyjne są w stanie zabezpieczyć przemarsz dowolnej grupy - zauważa karnistka.

Jej zdaniem więc powoływanie się na przykłady bójek, aby zmienić ustawę o zgromadzeniach to "po prostu polityczny apetyt na ograniczenie praw obywatelskich". - I jest to nie tylko niezgodne z konstytucją, ale także niezwykle niebezpieczne społecznie - zauważa.

Cały wywiad z prof. Moniką Płatek w najnowszym "Przekroju".

"Ten kapitalizm przetrwać nie może..." [4 SPOJRZENIA NA KRYZYS] >>>

TOK FM PREMIUM