Spór Kościół - MEN zaostrza się. Biskupi boją się, że religia w szkole będzie płatna

PRZEGLĄD PRASY. "Kolejny kościelno-państwowy spór zaostrza się" - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Episkopat boi się, że z powodu nowych rozporządzeń MEN religia w szkole będzie odpłatna albo nie będzie dwóch godzin tego przedmiotu w szkole. Sprawa lekcji religii była jednym z najważniejszych tematów podczas obrad biskupów we Wrocławiu.

W nowym rozporządzeniu MEN, które ma wejść w życie 1 września, zapis o nauczaniu religii i etyki przesunięto do części o szkolnym planie nauczania, który przygotowują dyrektorzy szkół. Mimo zapewnień szefowej MEN Krystyny Szumilas, że wszystko zostanie w sprawie religii po staremu, biskupom to nie wystarcza i naciskają na MEN.

"Upominamy się o jednoznaczność i klarowność" - apelował w KAI bp Marek Mendyk, szef Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu. Stwierdza, że samorządy potwierdzają, że religii w ramówce nie ma, przez co można się do niej odnosić jak do pozostałych nieobowiązkowych zajęć. "Takich jak dodatkowe lekcje WF czy nauka języków mniejszości narodowych" - przekonuje.

"Na linii Episkopat - MEN zgrzyta coraz bardziej. Czy mamy kolejną wojnę o religię w szkole?" - czytamy w "GW".

Cały artykuł o sporze Kościół-MEN w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Odsłonięto 10-metrowego tupolewa z betonu. "To wspólny pomnik pamięci" >>

DOSTĘP PREMIUM