Wojewódzki w "Polityce": To była konwencja. Jak żartują w TVP, że w Afryce...

- Taka jest konwencja naszej audycji. (...) Kiedy w Programie 2 TVP w kabarecie nadawanym w godzinach największej oglądalności pada żart: "W Afryce upadł rząd. Co się stało? Gałąź się złamała" - sala ryczy ze śmiechu. Nikt nie dzwoni na policję, by aresztować rasistów. Działa konwencja - tak w "Polityce" Kuba Wojewódzki tłumaczy żart o Ukrainkach.

- Jest taki termin: konwencja. To dzięki niej nie traktujemy kabaretu jak publicystyki, satyry jak osobistej napaści, a żartu jako nienawiści. Ona jest nawiasem i cudzysłowem, w który można włożyć niemal każdą wypowiedź. Nie na zasadzie bezkarności, ale na zasadzie umowności. Naszą konwencją w programie "Poranny WF" w radiu Eska Rocka jest absurd - napisał w "Polityce" w którejprowadzi "kronikę popkulturalną ".

"Łatwiej wyhaczyć okularnika"

- O wiele łatwiej wyhaczyć cherlawego okularnika z TVN z niewyparzoną gębą niż napakowanego kibola ze stadionu z transparentem "Śmierć garbatym nosom".

Łatwizna. Bo połajanie nas automatycznie pasuje wielu publicystów na niepokalanych rycerzy zasad - zaznaczył.

- Niemniej każdego mieszkańca Ukrainy chętnie przeproszę za zaistniałą sytuację i swój poziom satyry. Zadajmy sobie jednak pytanie, czy po przekroczeniu granic ona nagle staje się zbrodnią, a jej twórca zbrodniarzem? - kwituje.

Cały felieton w serwisie internetowym "Polityki">>

Krytyka i kary

Wczoraj Eska Rock zdjęła z anteny audycję "Poranny WF" prowadzoną przez Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego. To efekt ich wypowiedzi na temat Ukrainek. Wojewódzki mówi m.in. na antenie, że po porażce Ukrainy "zachował się jak prawdziwy Polak" i "wyrzucił swoją Ukrainkę". Figurski dodał: "Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę" oraz "Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił".

Z kolei Michał Figurski został też ukarany przez UEFA. Nie będzie prowadził konferansjerki podczas półfinałowego meczu Euro 2012 w Warszawie.

[TOP 5] Największe skandale Kuby Wojewódzkiego >>>

TOK FM PREMIUM