Ministerstwo chce aktywować emerytów. "Aktywność starszych Polaków na wyjątkowo niskim poziomie"

W Polsce jest prawie 6,5 mln emerytów. Większość z nich po zakończeniu pracy zawodowej nie angażuje się już w żadną działalność. Ministerstwo Pracy chciałoby to zmienić - pisze "Gazeta Wyborcza".

Na emeryturze czas płynie inaczej. Jak wyliczył GUS, polski emeryt spędza dziennie ponad 12 godzin na spaniu, jedzeniu, myciu i ubieraniu się. Trzydziestolatkom te czynności zajmują o 2 godziny mniej. Choć każdy z nas obiecuje sobie, że na emeryturze wreszcie odda się swoim ulubionym zajęciom, prawdziwi emeryci na hobby poświęcają zaledwie 7 minut.

Co robią? Przede wszystkim oglądają telewizję i słuchają radia (3 godziny dziennie) oraz zajmują się domem i majsterkowaniem (prawie 4 godziny). Przez półtorej godziny na dobę oddają się rozrywkom i życiu towarzyskiemu. Tylko 45 minut dziennie zajmuje im praca na rzecz innych, np. wolontariat.

- Aktywność społeczna osób starszych w Polsce jest na wyjątkowo niskim poziomie w porównaniu z wieloma krajami Europy - twierdzi dr Michał Myck, koordynator polskiej edycji badania "SHARE: 50+ w Europie" przeprowadzanego na dużej grupie seniorów.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

"A1 jak pole golfowe, cmentarze większe niż wsie". Podróż reportera Reutera po Polsce

TOK FM PREMIUM