Będzie portret psychologiczny Leppera. Biegli prześwietlą jego życie

PRZEGLĄD PRASY. Prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie śmierci Leppera zamówiła jego portret psychologiczny - informuje ?Rzeczpospolita?. - Chodzi o ocenę stanu psychicznego przed śmiercią, zbadanie, czy miał skłonności samobójcze, ustalenie możliwych motywów targnięcia się na życie i tego, czy ktoś mógł go do tego nakłonić - mówi Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Według "Rz", są dwie możliwości, dla których śledczy zdecydowali się na portret psychologiczny. "Mają wątpliwości, czy istotnie Lepper popełnił samobójstwo albo - co bardziej prawdopodobne - chcą dociec motywów desperackiej decyzji, a zwłaszcza czy ktoś mógł go do tego nakłonić" - czytamy.

Samobójstwo? Musiały zaistnieć dwa czynniki

Według kryminologa prof. Brunona Hołysta portret psychologiczny w przypadku tego śledztwa będzie pomocny. Na pytanie, kiedy obraz z portretu wskazuje na samobójstwo, stwierdza, że muszą zaistnieć dwa elementy: osobnicze skłonności do samobójstwa i zespół czynników, który spowoduje podjęcie takiej decyzji. Hołyst przyznaje, że według niego Lepper odebrał sobie życie sam. - Znajdował się w fatalnej sytuacji finansowej, pozbawiony środków do życia - tłumaczy. Dodaje, że był znanym politykiem, a wszystko stracił. Portret sporządzi psycholog kliniczny z listy biegłych. Ma powstać do końca lipca.

Szef Samoobrony, były wicepremier rządu PiS-LPR-Samoobrona Andrzej Lepper został znaleziony martwy 5 sierpnia w warszawskiej siedzibie partii. Leppera - powieszonego w łazience na sznurze przymocowanym do worka bokserskiego - znalazł jego zięć.

Cały artykuł o portrecie psychologicznym Andrzeja Leppera w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Burze nad Polską: setki interwencji straży, straty w całym kraju [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM