Wojewódzki przeprasza Ukrainki: "Za wszystko, co poczułyście"

"Teraz kiedy brukowi gamonie nażarli się tym tematem. Teraz więc napiszę spontanicznie i bez szukania alibi w niezrozumieniu konwencji. Przepraszam Was za wszystko co poczułyście" - napisał do "Kobiet Ukrainy" na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Kuba Wojewódzki.

Kuba Wojewódzki oficjalnie przeprosił dzisiaj na swoim profilu na Facebooku wszystkie Ukrainki dotknięte żartami podczas audycji "Poranny WF" wyemitowanej 20 czerwca na antenie radia Eska Rock:

"Kobiety Ukrainy (a podobno jest Was u Nas blisko 100 tysięcy)!! Teraz kiedy poleciały głowy, przejechał walec konsekwencji, wylała się czara z narodowym oburzeniem i nie mniejsza z narodowym obrażeniem. Teraz kiedy kilku moich kolegów i koleżanek w zapalczywym szale przypomniało opinii publicznej, że istnieją i martwią się o komfort rozsądku publicznego. Teraz kiedy Jerzy Urban, dożywotnio uznany w tym kraju za super zbira, pochwalił moje poczucie humoru. Teraz kiedy już nic tym nie mogę wygrać, a i niewiele przegrać. Teraz kiedy brukowi gamonie nażarli się tym tematem. Teraz więc napiszę spontanicznie i bez szukania alibi w niezrozumieniu konwencji. Przepraszam Was za wszystko co poczułyście. Za wszystko co wiązało się z naszą audycją, ale co nie wiązało się z tłumaczeniem tej audycji przez innych. Przepraszam Was za to bez specjalnego wytłumaczenia. Kuba W." - napisał Wojewódzki.

Już raz przeprosił

Kuba Wojewódzki już wcześniej tłumaczył się ze swojego żartu na Facebooku. Przepraszał wtedy wszystkich Ukraińców dotkniętych jego poczuciem humoru. Podkreślał jednak, że jego audycja nie jest dla każdego. "Tworząc ją, wiemy, że udało nam się powołać do życia określoną konwencję oraz słuchacza, który ją rozumie. Niestety czasami pojawiają się intruzi z krainy patosu i przesady. (...) Apeluję zatem do wszystkich szukających u nas nienawiści, ksenofobii czy rasizmu. Nie znajdziecie go" - pisał.

Rażące chamstwo

W trakcie kontrowersyjnego programu wyemitowanego 20 czerwca Wojewódzki i Figurski rozmawiali o jednym z meczów reprezentacji Ukrainy rozegranym podczas Euro 2012. Wojewódzki mówił m.in., że "zachował się jak prawdziwy Polak" i "wyrzucił swoją Ukrainkę". Figurski dodał: "Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę" oraz: "Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił".

Program wywołał oburzenie wśród słuchaczy. Rada Etyki Mediów zaapelowała do KRRiT o zajęcie się sprawą. Uznała słowa dziennikarzy za przejaw ksenofobii, rażące chamstwo i typową mowę nienawiści. Podobnie oceniło ja polskie MSZ, zaś ukraińskie MSZ zażądało przeprosin.

Zarząd stacji Eska Rock wyraził ubolewanie z powodu żartów prezenterów i zadecydował o zdjęciu audycji "Poranny WF" z anteny.

[TOP 5] Największe skandale Kuby Wojewódzkiego >>>

TOK FM PREMIUM