Policja, zamiast kupować nowe samochody, planuje je wypożyczyć

PRZEGLĄD PRASY. Policja, zamiast kupować nowe auta, planuje je wypożyczać od firm zewnętrznych - informuje dzisiejszy ?Dziennik Gazeta Prawna?. - Uważamy, że od kupna bardziej opłacalny może się okazać wynajem. Trwają szczegółowe analizy tego rozwiązania - mówi zastępca komendanta głównego odpowiedzialny za pion logistyczny Arkadiusz Letkiewicz.

Planowany koszt wypożyczenia samochodów to około 160 mln zł rocznie, natomiast na kupno 10 tys. nowych aut średniej klasy należałoby przeznaczyć 600 mln zł. A nowe samochody stają się powoli koniecznością, bo ostatnie wielkie zakupy Komenda Główna Policji zrobiła w 2007 i 2008 roku.

Według KGP za pomysłem wypożyczenia aut przemawia kilka argumentów. - Regularna, co 3-4 lata, wymiana na nowsze auta. Pełna obsługa serwisowa wykonywana przez zewnętrzną firmę, a w przypadku awarii samochód zastępczy. Dodatkowym walorem jest ubezpieczenie AC, którego dziś nasze auta nie posiadają, i rozliczanie wszelkich szkód poza nami - wymienia korzyści płynące z takiego rozwiązania komendant Letkiewicz.

Marek Biernacki, przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych, który będzie współdecydował o policyjnym budżecie, nie mówi "nie", ale podkreśla, że czeka na szczegóły propozycji. Innego zdania jest Zbigniew Rau, były wiceminister spraw zewnętrznych, który uważa, że oszczędności będą, ale tylko pozorne, bo "przecież firmy chcą zarobić". Zastanawia się, co będzie w przypadku strajku generalnego albo klęski żywiołowej, kiedy firmy zewnętrzne nie działają.

Cały artykuł o planowanym wypożyczeniu nowych samochodów przez KGP w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

Hiszpanie w euforii, Włosi płaczą [NAJLEPSZE ZDJĘCIA Z FINAŁU]

TOK FM PREMIUM