Euro zorganizowaliśmy lepiej niż Austriacy. Zagraniczni goście będą Polskę polecać znajomym

Zorganizowaliśmy Euro lepiej niż Szwajcarzy i Austriacy cztery lata temu - wynika z badań przeprowadzonych na zamówienie spółki PL2012. Mistrzostwa z 2008 roku były gorzej oceniane przez gości, którzy zawitali do ojczyzny Mozarta. Jak to możliwe, skoro jeszcze przed turniejem część Polaków spodziewała się kompromitacji?

Jeszcze podczas badań z września 2009 r. tylko 49 proc. respondentów przyznawało, że Euro będzie sukcesem. Co ważne, wtedy 35 proc. pytanych odpowiadało, że turniej skończy się klapą.

Jednak nasz optymizm rósł wraz z upływem czasu. Już dwa lata później, czyli jesienią 2011 r., 57 proc. pytanych odpowiadało, że turniej zakończy się sukcesem dla Polski.

Malkontentów ubywało z czasem

Tuż przed mistrzostwami 63 proc. wskazywało, że będzie sukces, a malkontentów cały czas ubywało - liczba mówiących o porażce spadła do 24 proc. Potem już było tylko lepiej. Już w czasie trwania Euro 85 proc. pytanych było przekonanych, że będzie sukces, a tylko 10 proc. mówiło o porażce.

Lepsi niż Austriacy

PL2012 chwali się, że wśród ankietowanych kibiców zagranicznych pobiliśmy Austriaków, którzy słynęli z dobrej organizacji. W sondażu dla PBS aż 85 proc. ankietowanych zagranicznych gości stwierdziło, że wypadliśmy bardzo dobrze.

Tymczasem cztery lata temu w podobnym sondażu (Visitors Economic Impacts), tyle że wykonanym w Austrii, turniej od strony organizacyjnej dobrze oceniało 68 proc. ankietowanych. Trzeba jednak zastrzec, że spółka PL2012 nie podała, jaką metodą prowadzone były badania w Austrii.

Według tego porównania pobiliśmy Austriaków również jeśli chodzi o atmosferę na Euro, którą dobrze oceniło 92 proc. przepytanych. Polsce może przybyć też turystów, bo aż 79 proc. respondentów powiedziało, że do nas wróci.

Atmosfera, że ho, ho

Według badań przeprowadzonych przez PBS atmosferę podczas mistrzostw oceniło wysoko aż 97 proc. Polaków. Złożyły się na to dobra organizacja samych mistrzostw oraz postawa Polaków. Wielokrotnie w wywiadach przeprowadzanych przez reporterów na ulicach miast gospodarzy goście podkreślali, że Polacy są bardzo pomocni i podchodzą do nich z sympatią.

Organizacja na medal

Organizację podczas Euro 2012 bardzo dobrze oceniło 94 proc. osób (obcokrajowcy organizację ocenili nieco niżej - 85 proc. wskazało, że było dobrze lub bardzo dobrze). Ale i tak trzeba przyznać, że wynik jest świetny.

Niemal wszyscy zadeklarowali (aż 92 proc. zagranicznych gości), że po powrocie do swojej ojczyzny poleci Polskę znajomym jako kraj atrakcyjny turystycznie i warty odwiedzenia. Blisko 80 proc. badanych stwierdziło, że odwiedzi ponownie nasz kraj.

Euro rozbudziło też nasze apetyty. Polacy zadeklarowali w badaniach, że aż 91 procent z nich chce zorganizowania wielkiej imprezy sportowej w przyszłości.

Naukowcy odkrywają "brytyjską Atlantydę" zatopioną 6 tys. lat temu >>

TOK FM PREMIUM