Eska TV i inni zapłacą w ratach. Kto jeszcze dostał korzystną ofertę na multipleksie?

PRZEGLĄD PRASY. Dzisiejsza "Rzeczpospolita" przedstawia listę nadawców, którym KRRiT pozwoliła na spłatę opłaty koncesyjnej w korzystnych ratach. Według "Rz" część nadawców była przez Radę faworyzowana.

Zdaniem "Rz" najdogodniejszą ofertę ratalną na koncesje pierwszego multipleksu otrzymały trzy podmioty: Stavka i Lemon Records, które 10,8 mln zł mogą spłacać w 114 ratach, oraz Eska TV z 94 ratami na kwotę 7,3 mln zł. Jak zaznacza "Rz", inaczej przedstawia się sprawa w dokumentacji Departamentu Koncesyjnego KRRiT pochodzącej z kwietnia, do której udało jej się dotrzeć. W opiniach ekonomicznych można przeczytać, że Eska i Lemon Records planowały we wnioskach koncesyjnych spłatę opłaty koncesyjnej w 36 równych ratach, natomiast Stavka - w 10.

Wśród podmiotów, które dostały zgodę na raty jest również Polsat, Telewizja Puls oraz Polskie Media, które muszą zapłacić po ponad 10,3 mln zł.

Dużą liczbę rat ma do spłacenia również Radio Plus w Bydgoszczy, które należy do Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego. KRRiT pozwoliła na spłatę w 64 ratach, jednak kwota, jaką radio jest dłużne Radzie, jest mniejsza niż w przypadku innych nadawców i wynosi 242 tys. zł.

Raport NIK wywołał burzę

Wczoraj "Rzeczpospolita" pisała o miażdżącym raporcie NIK dotyczącym przyznawania koncesji przez KRRiT na nadawanie na multipleksie oraz rozkładania opłat koncesyjnych na raty. Okazało się, że niektórych nadawców, którzy dostali koncesję na nadawanie, nie stać na opłaty koncesyjne, dlatego KRRiT zdecydowała się rozłożyć opłaty na raty. "NIK nie zostawia na tej decyzji suchej nitki" - pisze "Rz". Według Najwyższej Izby Kontroli rozkładanie na wiele rat opłat koncesyjnych powoduje odroczenie pobrania dochodów budżetowych oraz jest "niecelowe i niegospodarne ze względu na dobro finansów publicznych".

Artykuł pt. "KRRiT faworyzowała część nadawców" czytaj w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Jak Europa traktuje homoseksualistów [RAPORT] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM