Poseł dostał certyfikat od ABW mimo, że jest oskarżony. "To skandal"

PRZEGLĄD PRASY. Poseł Artur Dębski z Ruchu Palikota, który jest członkiem Komisji ds. Służb Specjalnych, dostał certyfikat bezpieczeństwa od ABW, mimo że jest oskarżony o przestępstwo gospodarcze - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita". Dzięki niemu Dębski ma dostęp do tajemnic państwowych i może nadzorować służby specjalne, mimo że grozi mu utrata immunitetu. "Przyznanie poświadczenia jest precedensem" - czytamy.

Jak ustaliła "Rz" w lutym ubiegłego roku funkcjonariusze policji z podwarszawskiego Pruszkowa wkroczyli do firmy Portfex z Raszyna, której Dębski był wtedy współwłaścicielem, i zabezpieczyli znajdujący się w niej towar, m.in. torebki i portfele z logo Louis Vuitton i Burberry. Specjaliści potwierdzili, że część towaru to podróbki, a wartość towarów oryginalnych sięgałaby 3,5 mln zł. W maju ubiegłego roku Dębskiemu i Norbertowi W. postawiono zarzuty łamania ustawy o własności przemysłowej.

Akt oskarżenia trafił do sądu, ale ten odesłał go, żądając opinii biegłych na temat podrobienia znaków. Kiedy taką opinię dostał, znowu odesłał akta do prokuratury, od której zażądał, aby to ona uchyliła immunitet posłowi. - W ostatni piątek zaskarżyliśmy tę decyzję - mówi prokuratur Andrzej Zwoliński, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie. Dodaje, że kiedy stawiano oskarżonemu zarzuty, nie był jeszcze posłem.

Dębski: Coś jest na rzeczy

Co na to sam Dębski? W rozmowie z "Rz" przekonywał, że nie jest żadnym oskarżonym. - Nie mam żadnych zarzutów, nic nie wiem o żadnej sprawie. Kiedyś była, ale już dawno wygrałem - tłumaczy. Kiedy "Rz" przedstawiła mu informacje o śledztwie, stwierdza, że jednak "coś jest na rzeczy".

Marek Opiał z PiS, który zasiada w speckomisji, nazywa całą sprawę skandalem i zażądał już wyjaśnień. Według kolejnego jej członka, Krzysztofa Brejzy z PO, jeśli informacje "Rz" się potwierdzą, to "będzie poważny problem".

Cały artykuł o tym jak ABW dopuszcza oskarżonego do informacji niejawnych w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Stracili bliskich i cały dobytek. Żałoba narodowa po powodzi w Rosji [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM