Nadchodzi koniec anonimowych komórek na kartę? ABW i CBA są za i proszą o pomoc posłów
Według Pawła Wojtunika, szefa CBA, w Polce 99 proc. przestępców korzysta z prepaidów, bo to ułatwia prowadzenie nielegalnych interesów. Dodaje, że właściwie nie zdarzają się przypadki posługiwania się telefonami na abonament. - Gdy do Polski przyjeżdża przestępca z zagranicy - pierwsze, co robi, to kupuje na lotnisku starter - potwierdza oficer Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ekspert od telekomunikacji.
Służby potrafią sobie poradzić z przestępcami korzystającymi z telefonów na kartę, ale jest to czasochłonne i wymaga zastosowania tzw. analizy krzyżowej, która psuje im statystyki. - Na nasze pytanie o jeden numer operator przysyła odpowiedź wraz ze zidentyfikowanymi wszystkimi, np. 200 rozmówcami. Później sam raportuje, że na nasze żądanie dokonał 201 sprawdzeń, choć pytanie dotyczyło sprawdzenia jednego telefonu. A potem w mediach krzyczą, że jesteśmy najbardziej inwigilowanym społeczeństwem - mówi Paweł Wojtunik dla "Polityki".
Posłowie zajmą się sprawą po wakacjach?
Posłowie po wakacjach mają się zająć zmianami w prawie telekomunikacyjnym, m.in. skróceniem czasu przechowywania billingów z obecnych dwóch lat do pół roku. Czy zajmą się również prepaidami? Według posła Marka Biernackiego z PO próba wprowadzenia ich rejestracji "byłaby wskazana". - Najpierw jednak trzeba będzie dokładnie wyjaśnić opinii publicznej istotę tej propozycji. Bez tego nawet nie warto do sprawy podchodzić, bo jesteśmy bardzo wyczuleni na kwestie związane z danymi osobowymi - dodaje Biernacki, który jest szefem komisji spraw wewnętrznych.
W podobnym tonie wypowiada się Stanisław Wziątek z SLD, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Według niego propozycję warto rozważyć. - Takie narzędzie jest potrzebne, skuteczność służb na pewno byłaby większa dzięki niemu - tłumaczy.
Operatorzy nie mówią "nie"
Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play, stwierdza, że rozwiązanie proponowane przez służby oznaczałoby ograniczenie nadużyć, ale oprócz zalet ma również wady. Dodaje, że spodziewałby się jednak protestów i społecznego sprzeciwu.
Paweł Wojtunik podkreśla, że zdaje sobie sprawę, że to "niepopularne", ale według niego efektywna walka z przestępczością, korupcją i terroryzmem "zawsze odbywa się kosztem ograniczenia części praw i wolności obywatelskich".
Czytaj cały artykuł o planach służb wobec prepaidów na Polityka.pl
Stracili bliskich i cały dobytek. Żałoba narodowa po powodzi w Rosji [ZDJĘCIA] >>
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
-
"Nie wyobrażam sobie, by wygraną opozycji komentowała Holecka". Co z TVP po wygranej opozycji?
-
Ujawniono plan opozycji na końcówkę kampanii. Ekspert ma wątpliwości, czy to dobra ścieżka
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie medycyny zostali Katalin Karikó i Drew Weissman
- Billboardy WOŚP to agitacja wyborcza? Natychmiastowa reakcja Owsiaka
- Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie fizyki zostali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier
- Brawurową jazdą zebrał 265 punktów karnych. Nie wie dlaczego uciekał
- "Zielona granica" z kolejnym sukcesem. W 10 dni film obejrzało ponad 424 tys. widzów
- Głosowanie za granicą. O czym pamiętać? Pytamy MSZ, co z Polakami mieszkającymi w Ukrainie