"USA i Kanada eksportują swoje technologie - my też możemy"

- Dziś jesteśmy już eksporterem technologii wiercenia, ale za tym musi pójść krok dalszy, czyli własna technologia wydobywcza. Ten proces zainicjowaliśmy i uważamy, że jest to do osiągnięcia dla polskich naukowców - zapewniał w TOK FM Mikołaj Budzanowski. Jednocześnie minister skarbu zapowiada pierwsze wydobycie gazu łupkowego na 2015 rok.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały w środę umowę w sprawie finansowania prac badawczych w polskich przedsiębiorstwach, które będą rozwijały technologie eksploatacji gazu łupkowego. Budżet przeznaczony na realizację programu szacowany jest na 1 mld zł.

- Nie lepiej skorzystać z już dostępnych technologii? Nie wyważamy otwartych drzwi? - pytała swojego gościa prowadząca Poranek Radia TOK FM Janina Paradowska.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski argumentował, że skoro inne kraje, jak USA, Kanada, potrafią kreować i oferować na rynkach zagranicznych swoje technologie, dlaczego nie powinniśmy robić tego także my? - Odpowiednie doświadczenie i wiedza tkwią w polskich uczelniach - przekonywał.

Technologie od innych - szybciej, ale drożej

- Czy nie opóźni całego procesu? - dopytywała Paradowska.

- Robimy to równolegle. Importujemy technologie, których nie mamy; importujemy, ale musimy za nie bardzo dużo płacić - odpowiadał Budzanowski. - Szukamy więc rozwiązania tańszego (własnych technologii - red.), które jednocześnie będziemy mogli oferować innym podmiotom szukającym np. gazu czy ropy z łupków. Łupki to nie tylko Polska. To teren, który znajduje się pod całym Morzem Bałtyckim, Niemcami, Francją i Północną Afryką - podkreślał minister skarbu.

- Dziś jesteśmy już eksporterem technologii wiercenia, ale za tym musi pójść krok dalszy, czyli własna technologia wydobywcza. Ten proces zainicjowaliśmy i uważamy, że jest to do osiągnięcia dla polskich naukowców - zapewniał Budzanowski.

Pierwsze wydobycie - już 2015

- Chcemy, aby w 2015 roku zostały uruchomione pierwsze kopalnie gazu z łupków. Nawet na niewielką skalę, ale jednak. W 2020 roku planujemy już wydobycie kilku miliardach metrów sześciennych gazu, który popłynie z polskich skał - zapowiadał minister.

- To jest projekt narodowy, który zasługuje na mobilizację wszystkich - podsumował gość TOK FM.

"Zapomniana artystka". Zobacz niezwykłe przedwojenne zdjęcia>>

DOSTĘP PREMIUM