Trąba powietrzna spustoszyła Bory Tucholskie. "Cud, że nikt nie zginął" [BILANS STRAT]

6 osób rannych, kilkadziesiąt uszkodzonych budynków, 550 ha połamanego lasu - to bilans strat po przejściu trąby powietrznej, która przetoczyła się przez województwo kujawsko-pomorskie.

- Straty są bardzo duże - mówią reporterce TOK FM mieszkańcy wsi Szarłaty, przez którą przeszła trąba. - Trudno oszacować na tę chwilę wszystkie zniszczenia. Teraz musimy załatać dach, żeby doszczętnie nie stracić majątku - tłumaczy pan Krzysztof. Trąba powietrzna, która przeszła przez Szarłaty, miała ok. kilometr szerokości. Niektóre domy, tuż przy skraju lasu, oszczędziła. - Cud, że te domy ocalały. Ale wichura była bardzo blisko. Ja mieszkam dwa kilometry stąd i nie miałam pojęcia, że tu są takie straty. Było tylko deszcz słychać i nic więcej! - mówi pani Ania, która przyjechała do Szarłat obejrzeć zniszczenia.

W Kujawsko-Pomorskiem zostało w sumie zniszczonych kilkadziesiąt budynków. Największe straty odnotowano w powiatach tucholskim i świeckim. - W tym pierwszym zniszczony został całkowicie jeden dom mieszkalny, osiem jest uszkodzonych, podobnie jak 12 budynków gospodarczych. Uszkodzone są też dwie linie wysokiego napięcia - mówi rzecznik wojewody Bartłomiej Michałek.

6 osób rannych

W całym regionie rannych zostało łącznie 6 osób. We wsi Stara Rzeka, w powiecie świeckim trąba powietrzna niemal doszczętnie zniszczyła przyczepę kempingową, w której była trzyosobowa rodzina. Wszyscy trafili do szpitala. Poszkodowanych zostało również dwóch kajakarzy, którzy płynęli Wdą, a także mieszkaniec gminy Osie, na którego spadł konar drzewa.

Najwięcej zniszczeń żywioł wyrządził właśnie w Starej Rzece. Mieszkańcy sprzątają zerwane dachy. - Ja mieszkam w Osiu, ten domek był letni, tylko na wakacje, ale i tak żal. Na szczęście nikogo akurat nie było w środku. Jak pytają strażacy, czy ktoś był, to mówimy dzięki Bogu, nie! Tak samo tu, u sąsiada - mówiła reporterce TOK FM mieszkanka Starej Rzeki. - Płakać mi się chce, gdy to widzę. Na razie do nikogo nie zgłosiliśmy się po pomoc. Pomagają nam tylko strażacy i mieszkańcy gminy - dodaje.

Wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes poinformowała, że od poniedziałku wypłacane będą zasiłki do 6 tys. zł dla rodzin, które dotknął kataklizm. Dzieci z terenów poszkodowanych będą też mogły pojechać na kolonie, by zapomnieć o traumie.

550 ha lasów zniszczonych

Strażacy pracują bez przerwy. - Straty są ogromne. Lasy Państwowe straciły bardzo dużo drzewostanu. Mamy plandeki, w tej chwili będziemy zabezpieczać budynki, w pierwszej kolejności oczywiście mieszkalne, później ewentualnie gospodarcze. Niektóre jednostki pracują też nad udrożnieniem przejazdu, bo bardzo dużo drzew leży na drogach - tłumaczy Mirosław Nagórski, komendant straży pożarnej w Osiu.

Żywioł zniszczył w sumie 550 ha lasów. Drzewa są połamane jak zapałki. Bory Tucholskie to tereny lubiane przez turystów, dlatego istniała obawa, że pod powalonymi drzewami mogą być ludzie. Teren został więc sprawdzony przez helikopter z kamerą termowizyjną. Nikogo nie znaleziono, ale strażacy i tak będą czujni. - Będziemy obserwować, czy od wczoraj w lesie nie zostali jacyś grzybiarze czy amatorzy jagód. Mamy nadzieję, że bilans poszkodowanych się nie zmieni - dodaje Nagórski.

Trąba powietrzna skosiła 400 hektarów lasu. "Drzewa pękały jak zapałki" >>

DOSTĘP PREMIUM