OLT Express od jutra odwołuje wszystkie loty samolotami ATR

OLT Express wstrzymuje wszystkie operacje lotnicze wykonywane samolotami ATR już od jutra - ustaliła ?Gazeta?. Pierwotnie planowano, że rejsy będą wykonywane do 10 sierpnia. Linie zawiesiły też wszystkie połączenia z Pyrzowic.

Zatem od jutra nie będą wykonywane połączenia na trasach: Bydgoszcz - Kraków, Gdańsk - Łódź, Gdańsk - Poznań, Gdańsk - Szczecin, Katowice - Rzeszów, Katowice - Szczecin, Kraków - Szczecin, Poznań - Kraków, Poznań - Katowice, Poznań - Warszawa, Wrocław - Łódź.

- Mogę to potwierdzić. Naszą intencją jest zawieszenie połączeń lotniczych na tych maszynach do jutra. Już dzisiaj część z nich została odwołana. Być może jutro wykonane zostaną jakieś pojedyncze operacje, ale im szybciej zostaną one zawieszone, tym lepiej - mówi Jarosław Frankowski, dyrektor zarządzający OLT Express.

Frankowski przekonuje, że takie warunki postawił linii inwestor, który jest zainteresowany wykupieniem udziałów w OLT Express. Nie chciał jednak zdradzić szczegółów negocjacji w tej sprawie. Zawieszone zostały także wszystkie operacje lotnicze linii z lotniska w Pyrzowicach .

Pasażer ma prawo do odszkodowania

Pasażerowie, którym odwołano lot w ostatniej chwili, mają prawo do odszkodowań. Wynika to z prawa europejskiego. Linia lotnicza jest zobowiązana do oddania pieniędzy, które pasażer wydał na bilet, albo zaproponowania mu przelotu na tej trasie samolotem innego przewoźnika, o ile sama na tej trasie już nie operuje. Ale to niejedyne zadośćuczynienie. Jeśli pasażerowie nie zostali poinformowani o odwołaniu rejsu na co najmniej 14 dni przed podróżą, to przysługuje im w przypadku lotów krajowych odszkodowanie w wysokości 250 euro.

O taką rekompensatę powinniśmy zwrócić się do linii lotniczej. A jeśli nie odpowiada ona na nasze roszczenia, powinniśmy poinformować o tym fakcie Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jeśli zastrzeżenia są zasadne, to ULC wyda decyzję administracyjną nakazującą linii lotniczej wypłatę odszkodowania. A gdy przewoźnik będzie wciąż odmawiał jego wypłaty, pozostaje nam wniesienie sprawy do sądu.

Szczegóły dotyczące procedury znajdują się na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów .

Powodem kłopoty z płatnościami?

Powodem nagłego wstrzymania rejsów mogą być kłopoty z płatnościami OLT Express wobec firm leasingujących samoloty. Z informacji podawanych przez portal pasazer.com wynika, że część maszyn odleciała dzisiaj z Polski do Kopenhagi i Madrytu, gdzie znajdują się bazy firm, do których one należą. Pasażerowie dolecieli dzisiaj m.in. z Gdańska do Katowic, ale nie odlecieli już do Rzeszowa i z powrotem do Gdańska. Na pokłady nie wpuszczono także klientów OLT Express w Szczecinie.

Z systemu rezerwacyjnego OLT Express zniknęły już także połączenia realizowane przez OLT Express przez samoloty ATR. Niestety, pasażerowie często są pozostawieni samym sobie. Na stronie internetowej przewoźnika znajduje się jedynie krótki komunikat o przerwach w realizacji połączeń, ale nie ma tam żadnych innych informacji, co powinni zrobić podróżni, którzy mają wykupione bilety na najbliższe dni. Nie da się również dodzwonić na infolinię firmy.

Na kłopotach OLT skorzysta Eurolot?

Przejęciem części połączeń zawieszonych przez OLT Express zainteresowana jest linia Eurolot.

- Analizujemy wszystkie trasy. Bierzemy pod uwagę ekonomię połączenia, zainteresowanie trasą, kalkulujemy je dokładnie. Natomiast nie podejmiemy żadnej decyzji na wariata. Podchodzimy do problemu bardzo ostrożnie, bo nie chcemy ogłaszać dzisiaj, że przejmujemy wszystko, żeby za miesiąc coś zawieszać - wyjaśnia Anna Rusajczyk, rzeczniczka Eurolotu.

TOK FM PREMIUM