Klienci firmy Amber Gold przygotowują pozew zbiorowy

Klienci firmy Amber Gold, oferującej lokaty w złoto, przygotowują przeciwko niej pozew zbiorowy. Od jakiegoś czasu bezskutecznie próbowali dochodzić wypłaty z wygasłych lokat, założonych w tej instytucji. W końcu miarka się przebrała, a cała sprawa znajdzie swój finał przed sądem.

Firma Amber Gold obiecywała swym klientom nawet 13 proc. zysku rocznie na lokatach w złoto. Obietnice te spotkały się z uzasadnionym sceptycyzmem branży inwestycyjnej, która wątpiła, aby te gwarancje miały racje bytu. Rodziły się również pytania o to, co stanie się w sytuacji, gdy kurs złota spadnie, z czego wówczas pieniądze zostaną wypłacone klientom.

O problemach z wypłacaniem lokat zaczęło być głośno kilka tygodni temu. - Dziesiątego dnia miesiąca wygasła moja lokata. Zgodnie z regulaminem pieniądze miały wpłynąć na konto w ciągu dwóch dni. Od tygodnia bezskutecznie oczekuję na zwrot zainwestowanych środków - mówił jeden z klientów.

Liczba zaniepokojonych klientów wzrosła

Wedle umowy pieniądze z lokaty klienci powinni dostać w ciągu dwóch dni. Tymczasem oczekiwanie przedłużało się, a pracownicy należnych wypłat zaniepokojonym inwestorom tłumaczyli przejściowymi problemami technicznymi. Miały one dotyczyć ledwie kilkunastu przypadków, a spowodowane były zmianą rachunku bankowego i wiążącą się z nią migracją danych. Według Amber Gold jeden z banków, w którym firma miała swój rachunek, wypowiedział jej umowę i zmiana musiała być konieczna, a kłopoty z przelewem pieniędzy miały być rozwiązane w ciągu paru dni.

Tymczasem liczba zaniepokojonych klientów, którzy bezowocnie czekali na zwrot zainwestowanych pieniędzy, wzrosła i dawno przekroczyła sugerowaną przez firmę liczbę kilkunastu przypadków. Rzekomo prosty techniczny problem nie znalazł rozwiązania, a zawiedzeni inwestorzy wspólnie będą dochodzili swoich praw przed sądem.

Firma wzbudza kontrowersje

Amber Gold działa od ponad trzech lat, w tym czasie zaoferowała kilkudziesięciu tysiącom klientów "lokaty w złoto" z oprocentowaniem sięgającym kilkunastu procent w skali roku, a więc dwu-, trzykrotnie wyższym niż w bankach. Firma wzbudza kontrowersje, bo nie ma licencji Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności bankowej. KNF ostrzega przed korzystaniem z jej usług.

Amber Gold to także inwestor linii lotniczej OLT Express, która w piątek straciła płynność finansową i zaprzestała lotów regularnych (utrzymała tylko te czarterowe). Po upadku OLT Express w internecie aż roi się od obaw klientów Amber Gold, którzy boją się o zgromadzone w tej firmie pieniądze.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM