Gen. Koziej: Przez ostatnie lata polska Marynarka Wojenna bez przerwy tonęła

Szef BBN jest przekonany, że idą dobre czasy dla naszej Marynarki Wojennej. - Przez ostatnie lata Marynarka Wojenna bez przerwy tonęła. W tym roku pojawił się wreszcie racjonalny projekt. On daje szansę. Przy dopilnowaniu, żeby pieniądze nie szły na księżycowe projekty (korweta ?Gawron? - red.), tylko na przyziemne czy można powiedzieć - przymorskie potrzeby - mówił gen. Stanisław Koziej w TOK FM.

Początkiem wielkich zmian w polskiej Marynarce Wojennej była rezygnacja z budowy korwety "Gawron". Zdaniem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego pomysł budowy jednostki "był nierealistyczny".

Według gen. Stanisława Kozieja program przygotowany przez MON daje wreszcie szansę na zmianę kondycji Marynarki Wojennej. - Przez ostatnie lata bez przerwy tonęła. Racjonalny program odnawiający polega na tym, że odsuwamy zupełnie marzenia o marynarce oceanicznej, potężnych okrętach. A skupiamy się na programie "Bałtyk plus", czyli obronie polskiego wybrzeża. Ze zdolnościami uczestniczenia w innych operacjach, poza Bałtykiem - wyjaśniał generał w "Poranku Radia TOK FM".

Czas na nowe

Jak tłumaczył gen. Koziej, w ślad za zmianą priorytetów czas zmieniać sprzęt. - Trzeba spojrzeć po nowemu na Marynarkę Wojenną. Że to nie tylko okręty, ale w coraz większym stopniu np. bezzałogowce podwodne do rozpoznawania, rozminowywana, do namierzania - wyliczał szef BBN.

Ale oczywiście sam program nie gwarantuje zmian. Żeby do nich doszło, potrzebne są pieniądze. - Program jest bardzo racjonalny. Daje szansę. Przy zagwarantowaniu stabilnego finansowania i dopilnowania, żeby pieniądze nie szły na księżycowe projekty. Tylko na przyziemne czy można powiedzieć - przymorskie potrzeby - mówił gość "Poranka Radia TOK FM".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM