Likwidacja Amber Gold. Adwokat: Szalenie skromny komunikat. Sytuacja klientów może okazać się trudniejsza

- Jeżeli Amber Gold złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej, to sytuacja każdego klienta będzie trudniejsza. Można bowiem pozywać spółkę, która jest w likwidacji, ale nie taką, której upadłość już ogłoszono - przyznaje w rozmowie z portalem Gazeta.pl mecenas Paweł Borowski z kancelarii reprezentującej klientów Amber Gold.

- W zależności od tego, o jakiej likwidacji mówimy, sytuacja klientów Amber Gold może być różna. Jeżeli spółka poinformowała o likwidacji w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych, to będzie musiała rozliczyć się ze swoich zobowiązań, powołać likwidatora. Niestety, komunikat Amber Gold z dzisiaj jest szalenie skromny - przyznaje mec. Borowski z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Jak dodaje, jeżeli okazałoby się, że likwidacja, którą ogłosił Amber Gold, jest tak naprawdę likwidacją upadłościową, to sytuacja klientów będzie trudniejsza. - Wtedy nie ma już możliwości wystąpienia z pozwem do sądu cywilnego, ale należy zgłosić swoją wierzytelność do sądu upadłościowego. I jeżeli byłoby tak, że jest to upadłość likwidacyjna, to nie możemy rekomendować naszym klientom złożenia pozwu czy to zbiorowego, czy indywidualnego przeciwko spółce. Można bowiem pozywać spółkę, która jest w likwidacji, ale nie taką, której upadłość już ogłoszono - wyjaśnia Borowski.

Zarząd odpowie własnym majątkiem?

Mecenas uspokaja jednak, że nawet jeżeli egzekucja okazałaby się bezskuteczna, to członkowie zarządu Amber Gold będą mogli odpowiadać własnym majątkiem. - Nie jest tak, że jeżeli spółka nie jest w stanie sprostać prawomocnemu orzeczeniu zasądzającemu taką czy inną kwotę, to nie ma możliwości odzyskania pieniędzy. Bo jest możliwość dochodzenia tych należności od członków lub byłych członków zarządu spółki - wyjaśnia Borowski.

Lepszy pozew zbiorowy czy indywidualny?

Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy cały czas przyjmuje zgłoszenia od pokrzywdzonych klientów Amber Gold. Do tej pory zgłosiło się około 300 osób. Niewykluczone, że będzie ich dużo więcej.

Pozew zbiorowy o zapłatę w związku z niewykonaniem zobowiązania przez spółkę Amber Gold ma zostać złożony jesienią. Jak wyjaśnia mecenas Borowski, pozew zbiorowy daje taką samą szansę na odzyskanie należności co pozew indywidualny, jednak może zagwarantować skuteczniejsze i sprawniejsze dochodzenie. - Można sobie wyobrazić sytuację, w której mamy kilkaset, a nawet kilka tysięcy powództw w różnych sądach. Nie ma co ukrywać, że to wpłynie na tempo postępowania, bo może okazać się, że jeden sąd będzie zawieszał postępowanie w zależności od ustaleń innego sądu - wyjaśnia.

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM