"Rzeczpospolita": Młodzi znów emigrują z Polski

Coraz więcej Polaków wyjeżdża za lepszym życiem za granicę - donosi ?Rzeczpospolita?. Już 2,5 mln rodaków żyje na emigracji, i większość raczej nie wróci.

Ruszyła nowa fala emigracji młodych Polaków. Wyjeżdżają do państw mniej dotkniętych kryzysem: Niemiec, Holandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Świadczyć o tym mają dane z brytyjskiego Office of National Statistic, z których wynika, że w ciągu roku o 80 tys. wzrosła liczba Polaków, którzy uzyskali status rezydenta. Prócz tego w I kwartale tego roku Polacy przesłali do Polski 928 mln euro, rok wcześniej było to 861 mln euro. Większość nowych emigrantów to, według ekspertów, młodzi ludzie.

Młodych Polaków skłania do emigracji m.in. wysokie bezrobocie - prawie 13 proc. - oraz brak wsparcia państwa dla zakładających rodzinę. - Ludzie wybierają to, co im się bardziej opłaca. Jeśli okaże się, że tam będzie łatwiej o pracę, fala emigracji będzie rosła - podsumowuje Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte.

Według ekspertów na stałe za granicą przebywa około 2,5 mln naszych rodaków. Wielu z nich nie wróci. 60 proc. Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii chce się tam osiedlić na stałe.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

DOSTĘP PREMIUM