Policja schwytała "Fryzjera". Odpowie ws. korupcji w piłce nożnej

Wielkopolscy policjanci zatrzymali Ryszarda F., ps." Fryzjer", oskarżonego w procesie dotyczącym korupcji w piłce nożnej. "Fryzjer" był ścigany listem gończym. To szansa, by jego proces wreszcie się rozpoczął. Do tej pory unikał badania, które miało ustalić, czy może uczestniczyć w procesie.

"Fryzjer" wpadł w ręce policji w okolicach Głogowa (Dolnośląskie). Trafił do aresztu w Poznaniu, o jego dalszym losie zadecyduje wrocławski sąd, który wystawił za nim list gończy . Ryszard F., ps. "Fryzjer", to były działacz piłkarski, dawniej więzienny fryzjer w zakładzie karnym we Wronkach. Był oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która "ustawiała" wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, oraz wręczanie łapówek. W tamtej sprawie został skazany na 3,5 roku więzienia.

"Fryzjer" opóźnia rozpoczęcie swojego procesu

Kolejny proces dotyczący korupcji w piłce nożnej od ponad pół roku nie może się rozpocząć, ponieważ nie ma opinii lekarskiej właśnie na temat zdrowia Ryszarda F. A jest to istotne, bo "Fryzjer" jest głównym oskarżonym w sprawie. Był wielokrotnie wzywany na badanie przez biegłych, którzy mieli ustalić, czy może uczestniczyć w procesie. Na ostatni z wyznaczonych terminów - 28 lipca - nie stawił się.

W przeprowadzonej jeszcze przed aresztowaniem rozmowie z portalem Gazeta.pl "Fryzjer" zapewnił, że "zawsze, gdy dostawał wezwania, to się zgłaszał". - Byłem badany przez 15 lekarzy różnych specjalizacji, a sprzęty XXI wieku chyba nie kłamią - mówił i zapewniał, że żadnego wezwania na badania nie dostał.

Mafia futbolowa

Według prokuratury "Fryzjer" założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą. Od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. przyjmowała ona i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. W aktach figurują m.in. kluby: Widzew Łódź, Zagłębie Lubin, Górnik Polkowice, Zawisza Bydgoszcz, Kujawiak Włocławek, Świt Nowy Dwór, Pogoń Szczecin i Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Akt oskarżenia w tej sprawie obejmuje 114 osób. Aż 48 z nich zdecydowało się dobrowolnie poddać karze. Proces pozostałych został podzielony na dwie części.

Na ławie oskarżonych ma w sumie zasiąść 38 osób. Oprócz Ryszarda F. oskarżeni są m.in. b. działacze PZPN Wit Ż. i Henryk K., a także piłkarze, m.in. b. zawodnik Lecha Poznań Piotr R., obserwatorzy PZPN i działacze piłkarscy oraz sędziowie, m.in. sędzia międzynarodowy Grzegorz G.

7 lat śledztwa, 600 osób z zarzutami

Gigantyczne śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej trwa już siedem lat - od maja 2005 r. Do tej pory zarzuty usłyszało w nim ok. 600 osób. To ludzie szeroko pojętego środowiska piłkarskiego w Polsce: piłkarze, sędziowie, trenerzy, m.in. były selekcjoner drużyny narodowej Janusz W. oraz był reprezentant kraju, a później trener Dariusz W., obserwatorzy i wreszcie działacze, jak były przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN Jerzy G.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM