Jest postępowanie wobec sędziego w jednej ze spraw Marcina P.

Sąd Okręgowy w Gdańsku wszczął postępowanie wyjaśniające wobec sędziego, który zajmował się jedną ze spraw Marcina P. - podało TVP Info. Byłemu prezesowi Amber Gold w ostatni piątek postawiono sześć zarzutów.

Wszczęto właśnie drugie postępowanie wyjaśniające wobec kolejnej osoby, która zajmowała się sprawą Marcina P. Chodzi o sędziego rejonowego, który zajmował się jedną z sześciu spraw P., które w przeszłości toczyły się przeciwko niemu. Szczegóły na razie nie są znane, ale mają zostać ujawnione do środy.

Pierwsze postępowanie z kolei toczy się ws. kuratora sądowego, który miał zeznać w trakcie jednej z poprzednich spraw prowadzonych przeciwko P., że ten spłacił wszystkie swoje zobowiązania finansowe - co okazało się nieprawdą. Pod koniec tego tygodnia ma zostać podjęta decyzja o tym, czy wobec kuratora wszczęte zostanie postępowanie dyscyplinarne.

Sześć zarzutów dla byłego prezesa Amber Gold

Marcin P. jest m.in. byłym prezesem Amber Gold, które inwestowało w złoto i inne kruszce. Spółka działała od 2009 r., a swoich klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji, przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku.

P. usłyszał co najmniej sześć zarzutów dotyczących m.in.: poświadczenia nieprawdy w dokumentach, użycia podrobionych dokumentów, naruszenia prawa bankowego oraz złamania Ustawy o rachunkowości. Część zarzutów ma związek z działalnością parabankową. Prokuratorzy planują też postawić Marcinowi P. zarzuty wyłudzeń wielkich rozmiarów. Prezesowi Amber Gold grozi do 5 lat więzienia. Prawo bankowe przewiduje również grzywnę do 5 milionów złotych.

DOSTĘP PREMIUM