Stadion Narodowy można wynająć za złotówkę!

Wynajęcie całej areny Stadionu Narodowego na zamkniętą imprezę może kosztować złotówkę! Niemożliwe? - Na 99 proc. będzie to 1 zł, ale umowa jeszcze niepodpisana - przyznaje portalowi Gazeta.pl Janusz Jędrzejczyk, prezes Fundacji "Edura", która w sobotę organizuje na Narodowym festyn dla strażaków z całej Polski.

Stadion Narodowy w sobotę po raz pierwszy w historii zostanie w całości wynajęty na imprezę zamkniętą. A to oznacza, że nie będzie ani bezpłatnych wejściówek, ani biletów jak na koncerty i mecze. Wejdą tylko zaproszeni.

Strażakom zagra Budka Suflera

Na imprezie będzie bawić się kilkadziesiąt tysięcy strażaków z rodzinami. Okazją jest 20-lecie Państwowej Straży Pożarnej i XIII Zjazd Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. W programie koncert Blue Cafe i Budki Suflera. Ponadto pokazy musztry, wystawy, występy zespołów strażackich. Do dyspozycji najmłodszych będą dwa melexy - samochody strażackie z kompletem mundurów dla dzieci.

Strażacy i rodziny wejdą bezpłatne na podstawie kart wstępu, które wydają m.in. wojewódzkie oddziały PSP.

Według "Super Expressu", który pisze dzisiaj o imprezie strażak na plakacie reklamowym "łudząco przypomina Waldemara Pawlaka", ministra gospodarki i krajowego prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy za imprezę mieli zapłacić złotówkę. Sprawdziliśmy.

Strażacy nie płacą, bo nie mogą

Państwowa straż nie może zapłacić za festyn, bo tego typu wydatków zakazuje ustawodawca. - Na taką imprezę nawet grosz nie może pochodzić z kasy Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy będą musieli też sami zapłacić za autobusy czy wynajęcie czerwonego samochodu - zapewnia rzecznik PSP Paweł Frątczak. Według rzecznika w umowie dotyczącej imprezy jest zapis, że PSP w tym wypadku świadczy tylko usługi merytoryczne, a za finanse odpowiada Fundacja "Edura" (Edukacja i Technika Ratownictwa).

Czy rzeczywiście fundacja wynajęła cały stadion za złotówkę? - Do tego zmierzamy, by było to 1 zł, ale umowa nie jest jeszcze podpisana - przyznaje portalowi Gazeta.pl Janusz Jędrzejczyk, prezes fundacji. - Za wodę, śmieci, nagłośnienie, ochronę będziemy płacić po imprezie - precyzuje prezes.

Utrzymanie stadionu 30 mln rocznie. Wynajem: 1 złoty

Jędrzejczyk martwi się jeszcze, czy będzie musiał zapłacić za zsuwanie dachu Narodowego. - Nie wiem, jaka będzie pogoda. Ale to może kosztować aż 5-10 tysięcy - słyszymy od Jędrzejczyka.

Koszt rocznego utrzymania Stadionu Narodowego to 30 milionów złotych. Jak to możliwe, że strażacy wynajęli arenę praktycznie za darmo? - I my, i ochotnicza straż pożarna to jednostki pożytku publicznego. Widocznie mogliśmy dostać taką ulgę. Ale przede wszystkim dostałem właśnie zgodę na zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych strażaków. Liczymy na hojność, ostatnio mieliśmy kłopot, żeby zebrać 100 tys. na protezy dla strażaka z Wrocławia - mówi Jędrzejczyk.

Zapytaliśmy operatora Stadionu Narodowego o normalny koszt wynajmu areny. Okazało się, że jest to informacja niejawna. Rzeczniczka NCS Sibielak Anna przysłała nam też wyjaśnienie:

"Na Stadionie Narodowym w Warszawie od kilku dni trwają przygotowania do ułożenia murawy na dwie nadchodzące imprezy sportowe: Euro - American Challenge (1 września 2012 roku) oraz Światowy Finał Danone Nations Cup (9 września 2012 roku). W związku z tym w tej chwili stadion znajduje się w tzw. technicznym okresie wyłączności, w którym nie są organizowane imprezy komercyjne. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wystąpiła do NCS z prośbą o wynajęcie stadionu w tym okresie, w pełni akceptując niedogodności związane z przygotowaniami do w/w imprez i częściową niedostępnością płyty. Uwzględniając powyższą sytuację, NCS podjął decyzję o wynajęciu stadionu, przedstawiając organizatorowi ofertę wynajmu stadionu. Pragniemy podkreślić, że organizator Festynu Strażackiego pokrywa wszystkie koszty związane z organizacją tej imprezy tj.: koszty wynajmu dostępnych powierzchni, usług świadczonych przez operatora obiektu oraz wykorzystania infrastruktury na stadionie. Wszystko z uwzględnieniem marży NCS. W związku z tym, że przychód stadionu uzależniony jest m.in. od liczby uczestników imprezy, ostateczna kwota zysku będzie znana po zakończeniu i rozliczeniu imprezy PSP".

DOSTĘP PREMIUM