Hartman: Niech zstąpi duch liberalnej rewolucji etycznej!

- Ilu jest w Polsce katolików? Jeśli wyłączymy spod tej kategorii uzurpatorów i bluźnierców, wyznających herezje, to zostanie garstka - pisze na swoim blogu filozof, prof. Jan Hartman. - Tyle że cholernie wpływowa - dodaje.

Jako przykłady popularnych herezji prof. Hartman podaje niewiarę w egzorcyzmy, traktowanie obecności Chrystusa w hostii jako jedynie symboliczną albo przekonanie, że dobrymi uczynkami zasłużymy na zbawienie. "Za przypisywanie sobie zasług w oczach Boga i "kupowanie" za nie zbawienia możesz się co najwyżej poopalać na stosie, a potem w piekle" - pisze.

Kto jest katolikiem?

Filozof podejmuje próbę wyliczenia odsetka katolików w naszym społeczeństwie. Za kryterium nie uznaje tego najprostszego - chrztu. "Jeśli ktoś twierdzi, że w Polsce jest 90% katolików, bo tyle jest ochrzczonych, to pluje na swój Kościół, czyniąc niedwuznaczną aluzję, że można być katolikiem bez wiary w Boga i dogmaty katolickie" - pisze.

Polacy nie przestali być religijni. Wciąż jesteśmy w europejskiej czołówce >>

Co zatem, zdaniem prof. Hartmana, świadczy o byciu katolikiem? Według liberalnych - jak to określa - kryteriów, katolikiem jest człowiek :

"1. Ochrzczony w Kościele katolickim

 

2. Chodzący czasami do kościoła

 

3. Określający samego siebie (samą siebie) jako katolika (katoliczkę)

 

4. Znający kilka najważniejszych dogmatów i wierzący w nie

 

5. Zachowujący przynajmniej pozory życia chrześcijańskiego".

To ile? 5 procent?

I zaraz potem, filozof pyta: "No, powiedzcie, tak na oko, pięć procent? A może dziesięć? No, co, może piętnaście? Tak czy inaczej jakaś tam sobie mniejszość. Tyle że cholernie wpływowa - do tego stopnia, że zachowuje się jak większość i jak większość jest traktowana".

Wpis kończy apelem: "Niech zstąpi duch liberalnej rewolucji etycznej, która pozwoli Kościołowi żyć na równych prawach z innymi wolnymi zrzeszeniami obywateli, a tym samym zrzucić z siebie grzech, jakim jest korzystanie z nienależnego uprzywilejowania!"

Przeczytaj cały wpis >>

TOK FM PREMIUM