"W Polsce starość to sprawa rodzinna. Trwonimy ten kapitał"

- Mamy bardzo głęboko kulturowo zakodowane, że starość to jest sprawa rodzinna. Tak było od pokoleń. Zazdroszczą nam tego socjologowie i badacze z innych krajów. Mówią, że to jest kapitał nie do przecenienia. Tylko, że my ten kapitał trwonimy w sposób zastraszający - mówiła w TOK FM Martyna Bunda z tygodnika "Polityka".

Okładkowy temat najnowszej "Polityki" to "Starość: problem młodości". - Nie mamy nawet okruszka systemu, który pozwoliłby rodzinom zajmującym się osobami starszymi funkcjonować normalnie. Nie chodzi o chodzenie do kina dwa razy w tygodniu, ale o absolutne minimum. Coś, co pozwala zachować jako taką kondycję psychiczną - tłumaczyła w programie "Nisza" Martyna Bunda, współautorka tekstu.

Chodzi o brak systemowego wsparcia dla rodzin, które zajmują się krewnymi w podeszłym wieku. - My jako państwo nie dajemy tym niciom przetrwać. Jeśli cały system sprzysięga się, żeby na jedną osobę zrzucić całą odpowiedzialność za osobę starszą - jest to nie do uniesienia. Nie da się opiekować kimś przez parę lat wraz z pogarszającym się zdrowiem.

Polacy są wyjątkowi

- Nie jest dobry też stereotyp, że to jest wyłącznie sprawa wewnątrzrodzinna - podkreślała Bunda. Jej zdaniem najlepsze byłoby po prostu wsparcie przez państwo tego, co już tradycyjnie funkcjonuje.

- Mamy jakieś rodzaje więzi, których nie ma w innych społeczeństwach, co powoduje, że starszej osobie łatwiej zaczepić się w przestrzeni. Często w innych społeczeństwach starsza osoba zostaje sama, na swoich 20 metrach bez punktu zaczepienia - opowiadała.

Nawet medycyna nie widzi starszych

Tymczasem nasze systemowe kłopoty widać chociażby w służbie zdrowia. Studenci mają obowiązkowe zajęcia z geriatrii, bo takie są wymogi unijne. Ale... tylko studenci pielęgniarstwa. - Bo nikomu w Unii nie przyszło do głowy, że możemy nie mieć zajęć geriatrii wśród studentów medycyny - tłumaczyła Bunda.

- "Seniorzy" weszło do słownika. Ale geriatria budzi obawy i jest wstydliwe. I tak to wszystko nie działa - mówiła dziennikarka.

Czytaj cały tekst "Starość: problem młodych" na stronach POLITYKI >>

DOSTĘP PREMIUM