Samorządy sprzedają szpitale. "Spółka nie przynosiła strat, ale to za mało"

Starostwo w Gryfinie (Zachodniopomorskie) - jako pierwsze w Polsce - sprywatyzowało swój szpital spółkę. Lada dzień to samo zrobi samorząd w podłódzkich Brzezinach - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Starostwo w Gryfinie było właścicielem szpitala, który cztery lata temu został przekształcony w spółkę. - Nie przynosiła strat, ale to za mało - mówi starosta gryfiński Wojciech Konarski. - Poniemiecki budynek wymaga remontu. Poza tym musimy konkurować ze szpitalami w Szczecinie. Jeśli nie zainwestujemy w nowe technologie, zaczną nam uciekać pacjenci.

Starostwo nie miało pieniędzy na inwestycje - tym tłumaczy decyzję o sprywatyzowaniu szpitala. Sprzedało 60 proc. udziałów spółce Dom Lekarski, która w umowie zobowiązała się zainwestować w szpital 8 mln zł. Zysk, który wypracuje spółka, lecząc pacjentów, ma być dzielony między udziałowców.

Sprywatyzowana spółka - jak dotąd - leczy w ramach kontraktu z NFZ. Planuje także wprowadzenie usług płatnych, choć właściciele wiedzą, że nie przyniosą one więcej niż kilka procent zysków. Bo wielu osób nie stać na opłaty, wolą czekać w kolejkach.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

DOSTĘP PREMIUM