"Bo, proszę pana, wszyscy sąsiedzi się podłączają" - tak manipuluje firma sprzedająca Cyfrę Plus? [DOKUMENTY]

"Ja w sprawie tej modernizacji sieci, podłączamy całe osiedle. To pan nic nie wie? Wszyscy sąsiedzi się podłączają" - tak pracownicy łódzkiej firmy sprzedającej Cyfrę Plus mają rozmawiać z klientami. Zdjęcia dokumentów z prezentacją dla sprzedawców drukuje łódzki "Express Ilustrowany". Gazeta pisze, że fotografie dostarczył jeden z czytelników. Nadawca miał stwierdzić, że sprzedawcy muszą znać wytyczne na pamięć.

Czego - według dokumentów opublikowanych przez ''Express Ilustrowany'' - uczy się sprzedawca Cyfry Plus w firmie Eurotop z Łodzi? Na początek, opis pożądanej postawy: "postawa urzędowa, otwarta teczka, długopis w ręce - notujesz, zapalone światło".

"I pan nic nie wie?"

Z dokumentów zamieszczonych w "EI" wynika, że sprzedawca od początku rozmowy ma mówić potencjalnemu klientowi, że chodzi nie o wykupienie nowej telewizji, ale o "modernizację sieci telewizyjnej", która "dotyczy całego osiedla" i wszyscy sąsiedzi o niej wiedzą. "Konsultanci byli 2 tygodnie temu, informacje zostawiali. Byli we wtorek, zostawiali takie ulotki. To może pana nie było? A jaki to jest numer? Pan jest właścicielem mieszkania? I pan nic nie wie?" - tak mają rozwiewać ewentualne wątpliwości i odwracać sytuację, by to mieszkaniec się tłumaczył.

"Żeby nie był pan stratny, co do sąsiadów, to już poświęcę panu 2 minuty i wszystko wyjaśnię. (...) Wejdziemy!!!" - to kolejna wypowiedź, która ma przekonać klienta, że kupno pakietu jest w jego najlepszym interesie. Następnie sprzedawca ma opowiedzieć o tym, jak rzekomo "dużo osób z osiedla dzwoniło do naszej centrali i skarżyli się, że jest bardzo kiepski odbiór telewizji, zakłócenia, śnieżenie. Prosili nas, żebyśmy coś z tym zrobili".

Konkurencja "urządziła sobie monopol i nie dba o klienta"

W prezentacji opublikowanej w "EI" podane są dokładne instrukcje, jak rozwiać wątpliwości klienta. Na pytanie "ale, czy ja muszę?" sprzedawca ma odpowiedzieć "modernizacja dotyczy całego osiedla". Przy wymienieniu nazwy konkurencyjnej firmy ma stwierdzić, że "urządziła sobie na Państwa osiedlu monopol i dlatego są wysokie abonamenty, mało kanałów, co chwila konserwacja, bo mogli robić, co chcieli" lub "nie dbają o klienta, to tak mają, że ludzie odchodzą". Na pytanie, co z telewizją, która jest obecnie, sprzedawca ma odpowiadać "my robimy wszystkim wypowiedzenia".

Podłączenie nowej telewizji jest zaplanowane na kolejny dzień, "także jutro o tej porze będzie pan siedział i oglądał tę ligę angielską". A co z możliwością rezygnacji z umowy? "Proszę pana jak pan chce zrezygnować, to niech pan się w ogóle nie zapisuje. My zapisujemy konkretne osoby, które chcą mieć porządną Telewizję za nieduże pieniądze".

"Sąsiad się śmiał, że to jak 4 papierosy"

Wielokrotnie pada argument "sąsiada". 73 zł miesięcznie za pakiet "to wychodzi 2 zł dziennie za 100 kanałów, sąsiad się śmiał, że to są 4 papierosy". Z kolei pytanie o to, czy sąsiad się zdecydował, ma być - wg dokumentów - odbijane pytaniem sprzedawcy: "A u pana kto podejmuje decyzje - pan czy sąsiad? Kto decyduje o pana życiu?". Sprzedawca powtarza, że "sąsiedzi się podłączają, bo wiadomo, że każdy chce mieć porządną telewizję", ale nie podaje nazwisk, bo "obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych". "Żeby potem nie było, że wszyscy zapisani, a pan jako jedyny nie" - mówi sprzedawca.

Są też na przykład kokietujące zdania. Na stwierdzenie "ja jestem za stara, mam 60 lat" sprzedawca ma odpowiedzieć "oj to nie wygląda pani. Ale kobieta jak wino".

"Nie polecam"

W dokumentach widniał adres - Łódź, ulica Piotrkowska 101. Sprawdzamy - pod tym adresem działa rzeczywiście firma sprzedająca dekodery Cyfry Plus - Eurotop . Szperamy dalej w sieci. Obraz Eurotopu, jaki wyłania się ze stron i forów dotyczących pracy, rekrutacji i oceniania firm pod kątem pracy w nich, jest - delikatnie mówiąc - niekorzystny. "Mam przed sobą umowę o prace z firmą EUROTOP ul. Piotrkowska 101 w Łodzi, umowa madaje się do prokuratury" - to cytat z forum Firmy.net .

Dalej jest jeszcze ostrzej: "Jest to "BANDA OSZUSTÓW" są gorsi niż hieny cmentarne, żerują na starych i bezbronnych ludziach", "firma fikcyjnie poszukuje na 3 stanowiska", "osoby, które poszukują w tej "firmie" pracy niech się mają na baczność", "zawieranie niekorzystnych umów między klientem a Cyfrą Plus" - to tylko garść opinii.

Podobne opinie można znaleźć na Gowork.pl (pisownia oryginalna): "Bedziecie musieli lazic po domach i wciskac ludzia cyfre. Bedziecie musieli wykuc sie prezentacji na blache i ja walic kazdemu od domu do domu". A na forum Nie-polecam zawiedzeni byli pracownicy opisują dość nietypowe sposoby rekrutacji do firmy .

Czy opublikowane przez Express Ilustrowany dokumenty to rzeczywiście oficjalna instrukcja dla sprzedawców Cyfry Plus w firmie Eurotop? Będziemy próbować skontaktować się z rzecznikiem Cyfry Plus i firmy Eurotop i uzyskać komentarze w tej sprawie.

Pracowałeś jako sprzedawca Cyfry Plus w firmie Eurotop? Napisz: michal.gostkiewicz@agora.pl

Przeczytaj więcej i obejrzyj dokumenty na stronie ''Expressu Ilustrowanego'' >>

TOK FM PREMIUM