Nieistniejące kopalnie złota, umorzone sprawy, znikające miliony, zmiana nazwiska... O firmie Perfect Trade

Sprawa Perfect Trade jest niemal bliźniaczo podobna do afery Amber Gold - są i gwarantowane niebotyczne zyski, i ostrzeżenia KNF, i prokuratura umarzająca kolejne sprawy. W tle jest podejrzany, który przejął nazwisko po żonie, niesnaski rodzinne i nagła śmierć biznesmena. O sprawie pisze RMF FM.

Perfect Trade tak naprawdę nazywa się Socket Resources. Oferuje zysk oparty na inwestycjach w "rynki pierwotne", tj. handel surowcami między Afryką a Europą Zachodnią - pisze RMF. Na swojej stronie firma podaje, że ma własne kopalnie złota w Gwinei, współpracuje z rafinerią złota w Antwerpii i bankami w Szwajcarii. Dziennikarze RMF nie znaleźli gwinejskich kopalni w internecie, a firma mimo obietnic nie wysłała na nie namiarów.

RMF odkryło, że faktycznie spółka zarejestrowana jest w niewielkim mieszkaniu w Szwajcarii. Przedstawiciele tłumaczą, że zarejestrowano ją tam z powodów prawnych - są niższe podatki i prawnie łatwiej jest tam handlować surowcami. Nie podlega też polskiej KNF - wytyka RMF FM.

Firmę zarejestrowano z minimalnym dopuszczalnym kapitałem zakładowym - 20 tys. franków, ale zapewnia ona, że ma depozyty na 13 mln zł i 270 euro kapitału.

KNF donosi, prokuratura umarza, ABW bezczynne

Perfect Trade wystartowała w styczniu 2012, a już miesiąc później KNF umieściła ją na Liście Ostrzeżeń Publicznych obok Finroyal i Amber Gold - podaje RMF. Komisja złożyła też zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, ale sprawa została w czerwcu umorzona przez warszawską prokuraturę. KNF złożyła zażalenie, sprawa jest więc obecnie w Sądzie Rejonowym Warszawa Śródmieście.

Sprawa trafiła też do ABW, ale agencja nie podjęła czynności, tylko przesłała informacje do właściwej jednostki policji. Policja zaś prowadzi postępowanie przygotowawcze.

Afera Carwash - sfałszowane dokumenty, kilkuset oszukanych

W tle Perfect Trade jest też inna afera finansowa, o której pisze RMF. W 2009 roku Adrian Grandke i Damian Kluge zakładają w Katowicach firmę Carwash Investment sp. z o.o. Za pieniądze inwestorów miała wybudować sieć myjni samochodowych. Zwrot "bez ryzyka" miał wynieść 70 procent - pisze RMF.

Inwestycja nie wypaliła, a kilkuset inwestorów zostało bez pieniędzy. Jak do tego doszło?

Jak podaje RMF klienci wpłacali pieniądze na konto powiernicze w banku. Bank miał prawo wypłacać pieniądze tylko po okazaniu przez firmę dokumentów potwierdzających wykonanie kolejnych etapów inwestycji. Firma najprawdopodobniej dostarczała więc sfałszowane dokumenty i wybierała pieniądze.

Dokumenty w sprawie Carwash zajmują pokój o powierzchni 16 metrów kwadratowych - powiedziała RMF prokurator Agnieszka Wichary z Katowic, która zajmuje się sprawą. Śledztwo ma zakończyć się w marcu przyszłego roku, ale może ono zostać przedłużone.

Teść instruował, by "nie dopuszczać Adriana do pieniędzy"

Z informacji RMF wynika, że główny podejrzany ws. Carwash to Adrian Grandke. Po wybuchu afery poznał swoją przyszłą żonę Annę Jachowicz. Po ślubie przyjął jej nazwisko. Jego teściem został Marek Jachowicz, który uruchomił firmę Socket Resources.

Marek Jachowicz wiedział o brudnej przeszłości zięcia i instruował współpracowników, by "nie dopuszczali go do pieniędzy" - twierdzą pracownicy firmy w rozmowie z RMF. Tomasz Stańczuk, dyrektor sprzedaży Perfect Trade, mówi w rozmowie z radiem, że Adrian Jachowicz był na początku działalności firmy project managerem odpowiedzialnym za rozwiązania techniczne, ale "teraz nie ma go w przedsiębiorstwie".

Marek Jachowicz zmarł jednak pod koniec lipca po nagłej chorobie. Teoretycznie córka Anna i zięć Adrian powinni odziedziczyć udziały. RMF dowiedział się jednak, że firmę przejął drugi udziałowiec - Marek Filipczuk.

DOSTĘP PREMIUM